Kıdem tazminatı ücret hesaplamada tavan fiyat değişikliği!

Tavan tazminat hesaplamasında maksimum devlet memurunun aldığı maaş esas alınıyor. Bu sene için 8 bin 284 lira olarak tespit edilen kıdem tazminatı tavanı Ocak 2022’de 9 bin lirayı geçecek. Beş sene çalışan biri işten çıkarıldığında 45 bin lira ödeme alacak.
Takip et
Kıdem tazminatı ücret hesaplamada tavan fiyat değişikliği!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kıdem tazminatını hak edenlere yapılacak ödemelerde üst sınır olan “kıdem tazminatı tavanı” tüm çalışanları doğrudan ilgilendiriyor. Tavan tazminat hesaplamasında maksimum devlet memurunun aldığı maaş esas alınıyor.

Emekli olmayı düşünenler başta olmak üzere çalışanlar için alacakları kıdem tazminatının en fazla ne kadar olacağı bu tavan üstünden hesaplanıyor. Memurlara toplu sözleşme ve hizmet akitleriyle tespit edilen kıdem tazminatının senelik miktarı Emekli Sandığı Yasası hükümlerine göre bir hizmet senesi için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor.

Kıdem tazminat tavanı nedir?

Kıdem tazminatı hak eden çalışana yapılacak ödemelerdeki üst sınıra “kıdem tazminat tavanı” deniliyor. Emekli olmayı düşünenler, bazı vaziyetlerde çalışan için alacakları tazminatın en fazla ne kadar olacağı bu tavan üstünden hesaplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca bu sene için açıklanan tavan 8 bin 284 lira olup, beş sene çalışan biri işten çıkarıldığında 41 bin 420 lira tazminat alabiliyor.

2022 için ne kadar olması bekleniyor?

Sabah’ta yer verilen habere göre, tavan tazminat maksimum devlet memurunun maaşını geçemiyor. Bu senenin ocak ayı ile temmuz ayında memurların alacakları zam oranları belirlendiğinden gelecek sene için tavan tutarın ocak ayında 9100 liraya, 1 Temmuz’dan sonra da 10 bin liraya çıkması bekleniyor.

Kıdem tazminatı ne zaman tespit ediliyor?
Tavan miktarı ocak ve temmuz ayı başında tespit ediliyor. 2020’de 7 bin 639 lira olan tavan tutarı bu sene 1 Temmuz ve sonrası dönem için 8 bin 284 lira olmuştu. Çalışanlar evlilik, askerlik yahut 15 sene 3600 gün ile işten ayrılacaksa bu haklarını ocak ve temmuz aylarında kullanmaları lehine olur.

Tavan ücret neye göre tespit ediliyor?
En yüksek devlet memuruna senelik ödenecek minimum emekli ikramiyesine göre hesaplama yapılıyor. Tavanın tespit edilmesinde asıl olan tutar en yüksek devlet memurunun bir hizmet senesi için alacağı azami emeklilik ikramiye tutarıdır. Toplu sözleşme, hizmet akitleriyle tespit edilen kıdemin senelik miktarı memurlara Emekli Sandığı Yasası hükümlerine göre 1 sene için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor.

Kıdem tazminatı tavanı aşarsa ödeme yapılabiliyor mu?
Tavanı aşan tutar için tazminat ödenmiyor. Prime asıl kazancı yüksekten bildirilen ve tavan tazminatını aşanların bir senelik çalışmasının karşılığı olarak alacakları tazminat miktarı maksimum tavan olur. Aşan kısma ödeme söz konusu değil.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.