Kıdem tazminatı hesaplaması değişti!

Kıdem tazminatı hesaplanırken bir üst limit tespit ediliyor. Şu anda 7639 lira olan bu tavan Temmuz ayı ile beraber artacak. İşte son dakika haberinin detayları…
Takip et
Kıdem tazminatı hesaplaması değişti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren mühim bir değişiklik yapılıyor. Buna göre kıdem tazminatı ücretlerine zam geliyor. Beklentiye göre rakam 8.224 TL olacak. İşçilere daha yüksek kıdem tazminatı ödenecek.

Ben önümüzdeki ay işten ayrılacağım. İşverenimiz bana tazminatımı ödeyecek. Fakat benim maaşım yüksek. Ancak muhasebedeki arkadaşlar bir tavan olduğunu ondan daha çok ödenemeyeceğini belirtiyor. Bu Şekilde bir şey var mı? Ne kadar tazminat alabilirim?

Kıdem tazminatı hesaplaması değişti!

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in alakalı yazısı şu şekilde; Yasalarımız kıdem tazminatı alabilmek için işçinin kendi istek ve kusuru dışında ayrılması gerektiğini koşul koşuyor. Fakat 1475 sayılı kanunun halen yürürlükte olan 14. maddesine göre bunun bazı istisnaları da var.

Emeklilik, kadınlar için evlilik, askerlik, emeklilik için yaş dışındaki koşulları taşıyan ve haklı fesih gibi nedenlerle istifa edenler de kıdem tazminatı alabiliyor. Kıdem tazminatı hesaplanabilmesi için son iş yerinde en az 1 sene çalışmış olmak da gerekiyor.

Kıdem tazminatı hesabı son alınan brüt ücret üstünden yapılıyor. Bu brüt ücrete sene içinde alınan düzenli ödemeler de dahil edilebiliyor. Böylece giydirilmiş brüt ücret üstünden hesaplama yapılıyor.

Hesaplamada çalışılan sene kadar ay ve günler de dikkate alınarak kıdem tazminatı ortaya çıkartılıyor. Kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi kesiliyor ve ödemeler tek seferde nakit olarak banka yoluyla yapılıyor. İşçinin izni olmadan kıdem tazminatı taksite bölünemiyor.

Kıdem tazminatı hesaplanırken giydirilmiş brüt ücret dikkate alınsa bile bunun bir üst sınırı bulunuyor. Buna kıdem tazminatı tavanı deniyor. Gene 1475 sayılı İş Yasasının 14’üncü maddesinde “Kıdem tazminatının senelik miktarı, Devlet Memurları yayasına tabi en yüksek devlet memuruna 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Yasası hükümlerine göre bir hizmet senesi için ödenecek azami emeklilik ikramiyesi geçemez.” hükmü bulunmaktadır.

Buna göre de Hazine ve Maliye Bakanlığı her sene Ocak ve Temmuz aylarında kıdem tazminatı tavanını açıklamaktadır. Her Ocak ayında memur ve memur emeklilerine yapılan zam oranında kıdem tazminatı tavanı da artırılmaktadır.Son yapılan artışla beraber Temmuz ayına kadar uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7.638,96 TL olmuştur.

Bu rakamın manası şudur. Sizin brüt maaşınız bu rakamın üstünde ise kıdem tazminatınız bu miktar üstünden hesaplanacaktır. Yani brüt maaşı 6 bin lira olan bir çalışanın kıdem tazminatı çalıştığı süre ile 6 bin liranın çarpımı neticesi bulunacaktır.

Kıdem tazminatı hesaplaması değişti!

Fakat brüt maaşı 10 bin lira olan bir çalışanın kıdem tazminatı için uygulanacak brüt maaş tutarı 7.6328,96 TL olacaktır. Temmuz’dan sonra ayrılacak bir çalışan bu noktada daha yüksek kıdem tazminatı alabilecektir.

Kanun verilecek en yüksek kıdem tazminatı tavanını belirlemiş vaziyette. Fakat işveren kendi isteği ile bunu aşarak bir rakam ödemek isterse, ya da çalışanın gerçek maaşını dikkate almak isterse bunda bir sıkıntı bulunmuyor.

Fakat burada işverenlerin dikkat etmesi gereken nokta bu tavanı aşan kısım için gelir vergisi ödemek gerektiği noktasıdır. Fakat işçi bu tavanın üstünde bir tazminat almak için istekte bulunamaz.

KIDEM tazminatı tavanının her sene Ocak ve Temmuz aylarında arttığını belirtmiştik. 5 Temmuz’da açıklanacak enflasyon oranı ile beraber Ocak ayından bu yana geçen 6 aylık enflasyon da tespit edilmiş olacak.

Kıdem tazminatı hesaplaması değişti!

Bu enflasyonun yüzde 3’lük toplu sözleşme zammını geçmesi vaziyetinde fark oluşacak ve bu fark memurlara ve memur emeklilerine ödenecek.

Bu oran kıdem tazminatı tavanının artışını da tespit edecek. 5 aylık enflasyon yüzde 6.39 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası’nın yaptığı beklenti anketinden yapılan hesaplamalara göre de 6 aylık enflasyonun 7.67 olarak çıkması bekleniyor.

Buna göre 5 aylık enflasyon oranı ile hesaplandığında yeni kıdem tazminatı tavanı 8.127,10 TL olacak.Fakat Haziran enflasyonunun da eklenmesiyle yüzde 7.67’lik artışla rakamın 8.224,10 TL olmasını bekliyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.