Kıdem tazminatı almak için SGK’dan yazı şartı!

Emeklilik için gereken gün sayısını tamamlamış olan ve çalışmaya devam eden kişiler istedikleri zaman işten ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor. İşte tazminata ilişkin bütün ayrıntılar…
Takip et
Kıdem tazminatı almak için SGK’dan yazı şartı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaş dışında emeklilik için lüzumlu olan prim gün süresi ile sigortalılık süresini tamamlayanların kıdem tazminatını alabilmeleri için üç farklı koşul söz konusu.

Öncelikle 8 Eylül 1999’dan önce ilk defa sigortalı olup da 15 sene 3600 gün sigortalılık süresini dolduran yani yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getiren işçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını temin ederek işverene verip, istifa ederse kıdem tazminatı alabiliyor.

Posta Gazetesi’nin haberine göre, 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların önünde ise iki seçenek var. Birincisi, 25 sene sigortalılık süresi ve 4.500 gün prim. Bu koşulu tamamlayan kadın 58, erkek 60 yaşında emekli olur.

İkincisi ise 7.000 gün prim ödeme süresi. 7.000 günü tamamlayan kadınsa 58, erkekse 60 yaşını tamamlamak şartıyla emekli olabiliyor.

Dolayısıyla burada sigortalılık süresi aranmıyor. 19 sene 5 ay 10 gün prim ödeyenler SGK’dan yazı alıp çalıştığı yerden istifa ederek kıdem tazminatını yasal olarak alabilir.

Kıdem tazminatı almak için SGK’dan yazı şartı!

Yazılı taleple garantiye alın

7000 günle kıdem konusu oldukça fazla bilinmediği için ara sıra müracaat yapılan kurumlarda ‘25 sene sigortalılık süresi lazım’ koşulunun iddia edildiğini ifade ediliyor.

İşi şansa bırakmamak için yazılı istekte bulunup yazılı yanıt almakta yarar var.

Özetle 25 sene 4500 gün yahut 7000 gün prim koşullarından hangisi önce tamamlanırsa ona göre kıdem hakkı doğar.

İşten çıkarma yasağını olduğu dönemde de bu haklar kullanılabiliyor.

Kıdem tazminatı almak için SGK’dan yazı şartı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.