KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı sayıları 1 milyona yaklaşan 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen devamlı işçilere müjde vermeye hazırlanıyor. Öte yandan devlet kurumlarında kullanılan ve milyonlarca kamu personelini yakından ilgilendiren bilgi sistemiyle alakalı de yeni bir çalışma başlatıldı. Çalışma bittiğinde kamu personelinin bütün bilgi ve işlemleriyle alakalı yeni bir dönem başlayacak.
Takip et
KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çalışma Bakanlığı’nda uzman bir kadro tarafından üstünde çalışılan düzenlemelerin ayrıntılar belli olmaya başladı. Çalışma tamamlandığında karar makamlarına sunulacak. İşte üstünde çalışılan yenilikler…

1. TAYİN HAKKI KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

Hazırlanan düzenlemeye göre; devamlı işçilere bulundukları bakanlıklarında yer değiştirme olanağı getiriliyor. Çalışma Genel Müdürlüğü’nde yürütülen çalışmaya göre, eş vaziyeti, sağlık ve mazeret sebebiyle devamlı işçilerin çalıştıkları bakanlıklarda iller arasında yer değiştirebilecek. Böylece eş ve çocuklarından ayrı olarak başka bir kentte çalışan kamu işçileri aileleriyle aynı ile tayin edilebilecek.

2. BECAYİŞ TALEBİ KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

İller arasında devamlı işçiler becayiş yolu ile yer değiştirebilecek. Yani örneğin Adana’daki bir işçi Balıkesir’e Balıkesir’deki bir işçi de Adana’ya gitmek istiyorsa bu iki işçi yer değiştirebilecek.

3. DİPLOMAYA GÖRE İŞ KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

Takvim’den Faruk Erdem’in yazısına göre halen temizlik görevlisi olarak çalışan devamlı işçilerden üniversite mezunu olanlar devamlı işçi kadrosunda büro personeli olabilecek.

4. GEÇİCİ GÖREV FORMÜLÜ KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

Kamu kurumlarının hizmet ihtiyacı çerçevesinde Devamlı işçiler Kurumlar arası geçici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde 1 sene süre ile geçici görevlendirebilecek. Eş ,sağlık vaziyeti gibi sebeplerle başka illere gitmek isteyenlerin istekleri bu çerçevede yerine getirilecek.

KAMU PERSONELİNDE YENİ DÖNEM KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

Kamuda personel bilgi sisteminde yenilikler geliyor. Yapılan çalışmaya göre kamu personel bilgi sistemi yönetimi ve kontrolü Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda olacak. Personel hakkında veriler yalnızca bu başkanlıkta toplanacak. Böylece bütün kadrolar ve bu kadrolara yönelik bilgiler Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda toplanacak. İşte öbür yenilikler:

*Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda bu çalışmaları yürütmesi için Kamu Personel Bilgi Sistemi Daire Başkanlığı kuruluyor. Bütün kamu kurumları online olarak Strateji ve Bütçe Başkanlığına bağlı olacak. Kamu kurumları dolu kadro ve boş kadro değişiklik istekleri online yapılacak.

KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilere müjde!

*Strateji ve Bütçe Başkanlığı kamu personel sisteminin envanterini tutacak. Hangi kurumda ne kadar yabancı dil bilen personel, ne kadar sertifikalı personel varsa kayıtlarda mevcut olacak.

*Kamudan ihraç edilen memurların takibi, disiplin cezaları alanlar, devlet memurluğundan çıkarılanların takibi gene Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca yapılacak. Bu çalışmaların yapılabilmesi için bütün sistemler Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na devredilecek.

*Kamu personeli hakkında hususlarda her çeşit istatistiki bilgileri toplamak, personel kayıtlarını merkezi olarak tutmak, kurumlar arası veri paylaşımı ve değişimi için lüzumlu teknik koordinasyonu temin etmek görevi Strateji ve Bütçe Bakanlığında olacak. Bu değişiklikler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gerçekleşecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.