Kevser Suresi’nin Saymakla Bitmez Sırrı ve Faziletleri

Belirli sayılarda okununca bazı sırlarının ortaya çıktığı söylenen Kevser Suresi faziletleri ve iniş nedeni ile merak ediliyor. 100 defa okumanın önemi nedir, ebter ne demektir gibi sorular aranan konulardan. Kur’an-ı Kerim’in en kısa süresi olan ve sadece 3 ayetten oluşan Kevser süresinin Diyanet meali ve fazileti hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için bir araya getirdik.
Takip et
Kevser Suresi’nin Saymakla Bitmez Sırrı ve Faziletleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu sure Kur’an’ın en kısa suresidir. Müslümanlığın ilk devrelerinde nazil olmuştur. Peygamberimize yapılan işkencelerden dolayı üzülmemesini teselli eden bir İlâhî müjdedir. Diyanet’in sitesinde de en çok merak edilenler arasında İhlas Suresi ve Kevser Suresi yer almaktadır. İhlas suresi Mekke döneminde inmiş olan 4 ayetten oluşan suredir. Namaz surelerinden olan İhlas suresi ve Kevser suresi kısa olması nedeniyle çocuklarımıza da en rahat öğreteceğimiz dualardandır. Kevser Suresi neden indirilmiştir, hikâyesi nedir, sırrı ve faziletleri nelerdir merak ediyorsanız ayrıntılarıyla haberimizde.

Adını ilk ayette geçen Kevser kelimesinden almıştır. İkinci ayette kurban kesmeden söz edildiği için bazen Nahr suresi adıyla da anılmıştır. Üç ayetten ibaret olup Kur’an’ın en kısa süresidir. Fâsılası ر harfidir. Sure-i Kevser, Mekke’de nazil olmuştur. 3 ayettir. Kelimeleri, 10 kelimedir. Harfleri, 42 harftir. Kur’ân-ı Kerîm’in yüz sekizinci suresidir.

Kevser Suresi’nin Saymakla Bitmez Sırrı ve Faziletleri

Kevser Suresi Okunuşu ve Anlamı

(سورةالكوثر)

Kevser suresi okunuşu:
Bismillahirrahmanirrahim

İnnâa’taynâkelkevser. Fesallilirabbikevenhar. İnneşâniekehüvel’ ebter.

Kevser Suresi’nin Saymakla Bitmez Sırrı ve Faziletleri

Kevser Suresi’nin İniş Nedeni

Yüce Peygamberimizin büyük oğlu Kâsım vefat etmişti. Dininden dolayı Peygamberimize düşman olan müşrikler, peygamberin oğlu ölünce başka erkek evladı yok (kalmadı) diye “Ebter” demişlerdi. Peygamberimiz bu hâdiseden çok üzülmüşlerdi.

Sûre Hz. Peygambere verilen hayırları, nimetleri “Kevser” ile dile getirmektedir. Peygamber düşmanlarının helâk olacaklarını bildirmektedir. Ve sûrenin bildirdiği de olmuştur. Tüm kâfirler helâk olmuştur.

Ebter, nasibi kesilen kişi anlamına geliyordu. Dil âlimlerinin söylediğine göre, “ebter”, oğlu olmayan erkekler ile kuyruğu olmayan hayvanlar hakkında kullanılır.

Kevser Suresi’nin Fazileti ve Sırları

Kevser suresini 100 kere okuyanın muradını Allah-ü Teala verir.

Kevser suresini günlük hayatımızda her gün okuyanın kalbi iyi duygularla dolar taşar

Her türlü meşru ihtiyaç için yağmur yağarken 100 defa okunursa ve dua edilirse muradı nasıl olur.

Günlük yaşantımızda her gün okumak düşmanların kinini engeller.

Allah’üTeala buyuruyor ki “İzzetime yemin ederim ki Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa onu affederim.”

Bir kimse Kevser suresini yazıp üzerinde taşırsa her türlü tehlikeye karşı kendisini korumuş olur.

Her kim cuma günü Kevser suresini 1000 defa okursa arkasından da bir defa salâvat-ı şerife getirip yerine yatsa ve abdestli olarak uyursa Resulullah (s.a.v.) peygamber efendimizi rüyasında görür.

Her kim Kevser suresini okursa Allah’üTeala ona cennet şehirlerinden su içirir.

“Bu sureyi okumaya devam eden kimseye Cenâb-ıHakk, Cennet ırmaklarından suya kandıracaktır”

“Yağmur yağarken (yağışlı anlarda) (100) yüz kere okuyan kimsenin bütün dilekleri gerçekleşir.”

“Nâ hak (haksız) yere hapishaneye düşen kimse, (1000) bin kere bu sûreyi okuyup Cenâb-ı Hakk’a dua etse, mahkeme adaletle neticelenir.”

“İşi gücü bozulan, memuriyeti bozulan okusa işleri düzelir. Yüksek mevkiye çıkmak isteyen yükselir, (1000) bin kere okumalıdır.”

Gül suyuna okunsa, o suyu gözlerine sürse (süse) gözleri berraklaşır ve ağrısı kaybolur.

“Evinde büyü olduğunu sanan, bu sureyi okuyarak dua etse, büyünün olduğu yer kendisine ilham olunur, büyüyü bulur.”

İstediği saatte uyanmak için, yatarkan Kevser Sûresi 3 kere okunur: “Ya Rabbi meleklerin beni şu saat ve dakikada kaldırsın. Kaldırmazlarsa vebalim onlardan sorulsun” diyerek yatsın. Ve istediği dakikada kaldırılır. Okuduğu sûrenin, duâların sevâbını Resulullâh’a bağışlamalıdır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.