adplus-dvertising

Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu

Ketebe Çocuk, Türkiye’nin mühim sanatçılarını tanıtmayı ve çocukların zihinlerinde bu ülkenin çizgilerine dair bir imge yaratmayı amaçlayan “Sanat Ülkesi” serisiyle minik okurlarını selamlıyor. Serinin ilk kitabı olan “Devrim Erbil”, sanatçının kendi kaleminden yaşam hikâyesini sunuyor. Bodrum’da D&R Anthaven mağazasında düzenlenen etkinlikle tanıtılan kitapla çocuklar sanat ve ilham veren hikâyelerle buluştu.
Takip et
Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ketebe Çocuk, Türkiye’nin mühim sanatçılarını tanıtmayı ve onların zihinlerinde bu ülkenin çizgilerine dair bir imge yaratmayı amaçlayan “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı olan “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu. Uşak’tan İstanbul’a uzanan yaşam hikâyesini konu alan kitabın lansmanına katılan Yazar Devrim Erbil, çocuklarla beraber ressamın kendi çizimlerinden oluşan boyama atölyesine katıldı.

Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu

Erbil’in ressam olma hikâyesi ilham veren bir yolculuğa çıkarıyor

Türkiye’nin mühim ressamlarından Devrim Erbil bu sefer eline fırça yerine kalemi alıp kendi hikâyesini ve sanat yolculuğunu çocuklarla paylaşıyor. Bu hikâyenin içinde Erbil’in ressam olma hikâyesi kadar pek çok sanat terimi de yer alıyor. Resim yapmayı seven sevmeyen herkese ilham verecek olan kitap, dili ve tasarımıyla öne çıkıyor.

Türkiye’nin mühim illüstratörlerden Gözde Eyce’nin çizimleriyle renkli bir dünyanın kapılarını aralayan “Devrim Erbil” kitabı, miniklere keyifli bir okuma serüveni sunuyor. Birbirinden güzel resimler ve fotoğrafların yer aldığı kitap, okuru ilham veren bir yolculuğa çıkarıyor.

“Bu sanat dizisi sayesinde geleceğin Türk sanatçıları yetişecek”

Yazar Devrim Erbil etkinlikteki konuşmasında “Yaşamımı çocuklara anlatırken nasıl bir yolculuktan geçip buralara geldiğimi öğrenmelerini istedim. Sevgili Erkan, bana bu şekilde bir teklif sunduğunda bunun esasında Türkiye’de eksik bırakılmış bir çalışma olduğunu düşündüm. Bu açıdan bir ilk olacak ve oldukça heyecan verici” şeklinde konuştu.

Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu

Her çocuğun mutlaka bir şeyler çizip resimler yaptığını ancak kabiliyetinin farkında olmadığını belirten Erbil, “İşte bu tür kitaplar farkında olmalarını sağlayacak. Ardından kabiliyetinin farkına varılan çocukların eğitim süreçleri için anne ve babaları ilgilenecekler. Ve belki de Ketebe Yayınları’nın bizlerin yaşamlarını anlatan bu sanat dizisi sayesinde geleceğin Türk sanatçıları yetişecek. Ben de kitapta çocuklara çok okumalarını, çok çalışmaları gerektiğini anlattım. Bu cennet yurdun her köşesini tanımalarını, bu ülkenin sanatını görmelerini ve manalarını yazdım” ifadelerini kullandı.

Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu

“Türk sanatçılarının yaşamını anlatmak istiyoruz”

Dizi Editörü Erkan Doğanay ise “Özellikle sanat eğitiminde çocukların erken yaşlarda kabiliyetlerinin keşfedilmesi mühimdir. Fakat böylelikle dünya standartlarını yakalayabilir, daha bilinçli, bilgili, yetenekli nesiller yetiştirebiliriz. Bu maksatla Türk sanatının başarılı adlarını çocuklarımıza tanıtmak istedik. Onların çocukluklarından itibaren nasıl bir yolculuk yaşadıklarını anlatmak için Sanat Ülkesi dizi başlığı altında Türk sanatçılarının yaşamını anlatan kitapları çalışmaya başladık. Seride; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halife Abdülmecid Efendi, Fikret Mualla, Füreya Koral, Fahrelnissa Zeid, Erol Akyavaş, Hüsamettin Koçan, Sabri Berkel, Burhan Doğançay gibi mühim adlara yer vereceklerini ifade eden Doğan, “Elif Dastarlı, İlkay Canan Okkalı ve Şafak Güneş Gökduman gibi çok değerli sanat yazarı ve sanat tarihçisi arkadaşlarla çalışmalarımıza devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu

“Çocukların seride kendilerinden bir şeyler bulması çok değerli”

Ketebe Çocuk Şef Editörü Didem Demirel “Ketebe ailesi olarak yeni bir seriye başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çocukların Türkiye’nin mühim sanatçılarını tanıması, onların hikâyelerini öğrenmesi, kendilerinden bir şeyler bulması çok değerli. Sevgili Hümeyra Çalışkan ve Erkan Doğanay ile bu seriye başlarken tam da bunu hedefliyorduk. Sanat Ülkesi serisinin ilk kitabı, Devrim Erbil’in kendi kalemiyle okurlarıyla buluştu. Bu buluşmaya sevgili Gözde Eyce muhteşem illüstrasyonlarıyla eşlik etti ve ortaya hepimizin gözünü gönlünü dolduran bu eser çıktı. Tasarım için Ömer Faruk Demirel’e, seri isimi ve bütün desteği için Yayın Yönetmenim Furkan Çalışkan’a sonsuz teşekkürler ediyorum” sözleriyle duygularını ifade etti.

Ketebe Çocuk, “Sanat Ülkesi” serisinin ilk kitabı “Devrim Erbil”i çocuklarla buluşturdu

Resim ve İstanbul tutkusu

En büyük tutkusu resim ve İstanbul olan Devrim Erbil, kitapta bu tutkularını kaynağını oldukça yalın ve etkili bir dille anlatıyor. Çocukken kendisine hediye edilen bir halıdan yola çıkarak sanat yaşamını nasıl şekillendirdiğini anlatan ressam, kitapta İstanbul’un kendisi için ne anlama geldiğini de anlatıyor. 5 yaş ve üstü için uygun olan “Devrim Erbil” kitabı sanat dersleri ve atölyeleri için de çeşitli içerikler sunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.