Kesintiler yüzünden elektrik şirketlerine ceza geliyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, bu seneyle beraber elektrik dağıtım ve tedarikinde kalite ve müşteri memnuniyetinin zirvede olacağını söyleyerek, “Artık Türkiye’nin en ücra köşesinde dahi olsa elektrik dağıtım hizmetlerinde planlı bakım ile alakalı lüzumlu özeni göstermeyen, vatandaşlarımızı kesintilere mahkum eden firmalar bunun bedelini finansal olarak da ödeyecek.” şeklinde konuştu.
Takip et
Kesintiler yüzünden elektrik şirketlerine ceza geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yılmaz, 13. Elektrik Dağıtım Firmaları Sektör Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 2020’nin olağandışı bir sene olduğunu ancak bu dönemde altyapı güçlendirilirken iş yapış şekillerinin de gözden geçirildiğini belirtti.

Bu süreçte yeni tarife döneminin esaslarını belirlemek maksadıyla kalite ve tüketici hizmetleri yönetmeliklerini yaşama geçirdiklerini dile getiren Yılmaz, şu şekilde konuştu:

“Biz bu noktada hazırladığımız mevzuatın kalitesinden eminiz. Aynı ölçüde sizlerden de tüm uygulamalarınızda yüksek kalite ve kusursuz hizmet bekliyoruz. Bu yeni dönemde bahaneye, mazerete kesinlikle yer yok. 2021 ile beraber elektrik dağıtım ve tedarikinde kalitenin ve müşteri memnuniyetinin zirvede olacağı bir döneme geçiyoruz. Bu döneme küresel salgın şartlarında başlamak dezavantajlı görünebilir. Bu sene sizlerden mühim sıçramalar, daha yenilikçi uygulamalar ve küresel çapta örnek alınacak neticeler elde etmenizi bekliyoruz. 2020 senesi ekim değeriyle ortalama 66,7 milyar liralık yatırım tavanını kurulumuz onayladı.”

Yılmaz, elektrik kesintilerini Türkiye’nin gündeminden çıkarabilmek için planlı bakım faaliyetlerinin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, “Burada bir öbür mühim husus planlı bakım faaliyetlerinin de tarifeler marifetiyle düzenlenmesi. Artık Türkiye’nin en ücra köşesinde dahi olsa elektrik dağıtım hizmetlerinde planlı bakım ile alakalı lüzumlu özeni göstermeyen, vatandaşlarımızı kesintilere mahkum eden firmalar bunun bedelini finansal olarak da ödeyecek. Kurum olarak planlı bakım harcamaları için senelik ortalama 2,2 milyar lira bütçe öngördük.” şeklinde konuştu.

Özellikle ekonomik ömrü dolan kırsal şebeke yatırımlarının bu dönemde mühim oranda yapılmasını, şebekenin teknolojik seviyesinin daha da artmasını ve akıllı şebekelere doğru ciddi adımlar atılmasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, EPDK olarak bu bütçenin nasıl kullanıldığının takipçisi olacaklarını söyledi.

DAĞITIM ŞİRKETLERİNE UYARI

Yılmaz, geçen sene sonu yürürlüğe giren Kalite Yönetmeliği ile kesinti sayı ve sürelerinde iyileştirme yapamayan elektrik dağıtım firmalarına ceza vermek vaziyetinde kalacaklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Tabii ki ceza vermek EPDK olarak bizim en son başvurmak istediğimiz bir taktik. Fakat özellikle tüketici mağduriyetlerinin meydana geldiği vaziyetlerde kullanmak mecburiyetinde olduğumuz ve kullanmaktan çekinmeyeceğimiz bir taktik. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterileceğine eminim. Öte Yandan, hafta sonu yürürlüğe giren Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğimiz hakkında dağıtım şirketlerimizi çok dikkatli ve titiz hareket etmeleri ile alakalı uyarmak istiyorum. Elektrikte tüketici haklarının yasal altyapısını tespit eden ve bu hakları garanti altına alan bu yönetmelikle, sahadaki hizmetlerin kalite odaklı sürdürüleceği, herkesin kazanacağı, tüketicilerimizin de şirketlerimizin de mutlu olacağı bir yol haritası tespit ettik. Söz konusu yönetmeliğimizi her maddesini en ince detayına kadar düşünerek ve tüketici memnuniyetini en üst düzeye taşıma hedefiyle hazırladık. Fakat özellikle vurgulamak isterim ki EPDK olarak tüm mevzuatlarımızda olduğu gibi bu yönetmeliğin de sahadaki uygulamasının yakın takipçisi olacağız. Tüketicilerimizi üzen, mağdur eden uygulamalara gereken reaksiyonu vakit kaybetmeden vereceğimizi zaten sizler de biliyorsunuz.”

Akıllı şebeke ve Ar-Ge faaliyetlerinin de öncelikler arasında yer aldığını dile getiren Yılmaz, Ar-Ge bütçelerini artırarak 5 senelik dönemde senelik yaklaşık 199 milyon liralık bütçe tespit ettiklerini ve bu alanda yeni çalışmalar beklediklerini bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.