Kesilecek Kurban Nasıl Yere Yatırılır? Kursu Açıldı, Eğitimi Verildi

Bursa’da Kurban Bayramı’nda büyükbaş hayvan kesecek vatandaşlara, hayvanın nasıl yere devrileceği ile ilgili kurs verildi. Kursa katılan 32 kişi uygulamalı eğitim aldı.

Kurban Bayramı yaklaşıyor… Pazar günü sabah erken saatlerde başlayacak kurban kesimlerinde yine birinci gündem maddesi acemi kasaplar olacak. Vücudunun çeşitli yerlerini bıçak darbeleriyle yaralayanlar kadar hayvanları yere devirmek için verdiği çaba sırasında yaralananlar da var.

KURSA 32 KİŞİ KATILDI

Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi bu konuya duyarsız kalmadı ve büyükbaş kurbanları devirme tekniklerinin gösterildiği bir kurs açtı. Halk Eğitim Merkezi, İnegöl Müftülüğü, İnegöl Belediyesi ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iş birliğiyle küçükbaş ve büyükbaş kurban kesim kursu açıldı. Kursa şimdiye kadar 32 kişi iştirak etti. Kursu başarıyla tamamlayanlara bir de sertifika verildi.

BİR KURS DAHA AÇILACAK

Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Bahri kurs ile ilgili şunları söyledi: 20 saatlik kursumuza ilgi büyük oldu. Yaklaşık 35 arkadaşımız bu kursa başvurdu. Dün Ömer Faruk Atan hocamız tarafından dini bilgiler verdi. Daha sonra iş sağlığı hakkında kursiyerlerimiz bilgilendirildi. Bugün ise İnegöl mezbahasında uygulamalı olarak hayvan yatırma tekniklerini ve kesim işlerini gördüler. İlk kursumuz sona erdi. 32 kayıtlı öğrencimiz var. Bunlara belgeleri takdim edilecek. İkinci bir kurs daha açmayı düşünüyoruz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı