adplus-dvertising

Kerkük açılımı PKK yönetimine mezar oldu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Süleymaniye/Cemcemal’de , PKK-HPG Kerkük Cephesi sorumlusu Dilhaz Gabar kod Mehmet Doğan’ın 21 Mayıs 2022 günü düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.
Takip et
Kerkük açılımı PKK yönetimine mezar oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dılhaz Gabar kod Mehmet Doğan, aynı zamanda örgütün merkezi silahlı aparatı HPG’nin Komuta Konsey mensubu idi. MİT, bir müddet önce de Mahmur Kampı PKK Genel Sorumlusu Ahmet Rubar kod Mehmet Erdoğan’ı yaptığı özel bir operasyonla etkisiz hale getirmişti.

MİT, Irak’ta yapılan kara harekatları sonrası cephe gerisinde yer verilen Mahmur ve Kerkük’ün, örgüt için güvenli bir liman olma özelliği kazandığını tespit etti. Tespitler doğrultusunda, bu iki bölgenin en tepe iki yönetimine yönelik operasyon yapıldı. Dılhaz Gabar kod Mehmet Doğan 1996 senesinde katıldığı örgütte, 2005 senesinde PKK İran Alanı 2. Derece sorumlusu, 2008 senesinde Kandil Alanı Lojistik Sorumlusu, 2009 senesinde Botan sahası/Gabar Alanı sorumlusu, 2015 senesinde Kandil Saha Yürütme Mensubu, 2017 senesinde Zap Sahası Kurumlar sorumlusu, 2018-2020 senelerinde ise HPG Mahmur Merkez Cephesi Sorumlusu görevlerini yürütmüştü.

MİT’in, yurtdışında hedeflere yönelik yaptığı nokta operasyonlarla dünyanın sayılı gizli servisleri arasında yer aldığını ifade eden uzmanlar, Teşkilat’ın, özellikle Irak ve Suriye’de sağladığı alan/istihbarat hakimiyetinin, başarılı operasyonlarla sonuçlanmasının, MİT’te süregelen gelişimin bir neticesi olduğunu söylüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.