adplus-dvertising

Kerem Kılıçdaroğlu: CHP Merkeze Kaydı Algısı Var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu Sözcü'den Özlem Gürses'e konuştu. CHP sosyal demokrat kimliğini öne çıkarmalı dedi.
Takip et
Kerem Kılıçdaroğlu: CHP Merkeze Kaydı Algısı Var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyaset bilimci olan oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ‘Gelişmekte Olan Demokrasilerde Siyasi Partiler ve Parti Stretejileri’ adlı kitabını çıkardı. Kitabında Endonezya ve Türkiye’den iki partiyi incelemeye alan Kılıçdaroğlu, partileri ‘Klientalizm’ (Seçmene Yönelik Kayırmacılık) kavramları üzerinden değerlendirdi.

Kerem Kılıçdaroğlu: CHP Merkeze Kaydı Algısı Var

Kerem Kılıçdaroğlu bu bağlamda Sözcü’den Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.

Özlem Gürses’in ‘Türkiye’de siyaset uzunca bir zamandır en kritik toplumsal sorunlarımıza çözüm üretemiyor. Neden?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, durumu siyasi partiler açısından değerlendirerek, Türkiye’de bulunan siyasi partilerin iktidar gücünü elinde tutmasının önemli olduğunu söyledi. İktidar partilerinin muhalefet pozisyonuna düştüklerinde kayıplarının büyük olduğunu söyleyen siyaset bilimci, “Genellikle de sistem içerisinde eriyip yok oluyorlar. Hal böyle olunca iktidar partileri sorunlara kalıcı çözüm üretmekten ziyade kendi konumlarını sağlamlaştırmaya yönelik adımlar atıyorlar.” cevabını verdi.

Türkiye’deki eksikliklerden birini de, sivil toplum kuruluşlarının göz ardı edilmesi ya da devre dışı bırakılması olarak gören Kılıçdaroğlu, bunun yerine siyasi partilerin ya da parti liderlerini ön plana çıkıyor dedi.

Kerem Kılıçdaroğlu: CHP Merkeze Kaydı Algısı Var

“CHP SOSYAL DEMOKRAT KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARMALI”

Gürses’in ‘CHP’yi sosyal demokrat, Kemalist bir siyasi parti olarak tanımlıyorsunuz. Hala öyle mi sizce?’ sorusunu da yanıtlayan Kerem Kılıçdaroğlu, CHP’nin hala öyle olduğunu söyledi ve “Fakat sosyal demokrat kimliğini daha fazla ön plana çıkarmalı. Son seçimlerde kazanılan belediyeler bu kimliğin öne çıkması için çok önemli bir fırsat. Kurulan ittifakların bir sonucu olarak CHP’nin merkeze kaydığı algısı var. CHP’nin merkeze kaymasından ziyade, son yıllarda muhafazakâr partilerin katılımıyla oluşan toplumsal muhalefetin liderliğini yürüttüğü için böyle bir algı oluştu.” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.