KEP adresi nedir, KEP adresi nasıl ve nerden alınır? ÖSYM KEP adresi yazmak zorunlu mu?

E-Posta dünyasında güvenli olan ve resmi yazışmalarda kullanılan KEP merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. KEP’in açılımı “Kayıtlı Elektronik Posta” olarak geçmektedir. Kep Adresi Nedir, Nasıl Alınır? Kep Adresi Zorunlu Mudur? ÖSYM KEP adresi yazmak zorunlu mu? İşte KEP adresi ile ilgili detaylar...
Takip et
KEP adresi nedir, KEP adresi nasıl ve nerden alınır? ÖSYM KEP adresi yazmak zorunlu mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

KEP adresinini ne olduğu bazı vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılıyor. Bazı resmi evraklarda istenen KEP adresi; Kamu kurumları, her sektörden işletmeler ve isteyen tüm vatandaşlar, hazırladıkları tüm belge ve içerikleri hızlı ve güvenli bir şekilde gönderip almak için kullanılan bir sistemdir.

Bazı evraklarda istenen KEP adresinin ne olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarını, gönderildiği biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu tespit eden ve gönderilen içeriğin değişmemesini ve güvenli hale gelmesini sağlayan bu sistem güvenli bir iletişim şeklidir. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan bu sistem ülkemizde de kullanılmaktadır. Peki KEP adresi nedir? KEP adresi nasıl ve nerden alınır?

KEP ADRESİ NEDİR?

Elektronik posta kategorisinde yer alan KEP, resmi yazışmaların güvenli bir şekilde yapılabilmesi için tasarlanmıştır. Resmi yazışmalarda üçüncü kişilerle paylaşılmayan bilgilerin güvenli bir şekilde karşı tarafla paylaşılması KEP ile mümkündür. Şirketler için zorunlu olan kayıtlı e-posta hizmeti, internet ortamında güvenli yazışma işlemi için gereklidir.

KEP sistemi dünya genelinde kullanılan ve ülkemizde de kullanılan bir sistemdir. Dünya standartlarında değerlendirilen bu elektronik posta sistemi, resmi yazışmalar için kullanılan bir sistemdir.

KEP adresi Kayıtlı E Posta’nın kısaltmasıdır. Günümüzde firmaların kullandığı çeşitli e-posta hizmetleri bulunuyor. Ancak bu e-posta hizmetlerinin güvenliği sorgulanır durumdadır. Ayrıca birçok yönden hiçbir hukukî geçerliliği olmayabilir. KEP sisteminde; ihtar, ihbar, başvuru, dilekçe hizmetleri, ticari firmalar arasında yapılan yazışmalar, anonim şirketlerin olağan ya da olağan üstü toplantı çağrıları, ihale işlemleri, teklif iletileri, sözleşme evrakları ve paylaşımı, şirketlerin vermekle yükümlü olduğu beyannameler, faturalar, ekstre talimatları gibi her türlü e-posta işlemi güvenli bir şekilde yerine getirilebilir.

Ancak diğer elektronik posta hizmetlerinden en belirgin farkı, bu hizmet ile yapılan her işlemin yasal olmasıdır ve aynı zamanda yasal delil olarak kullanılabilmesidir.

PTT KEP adresi resmi yazışmaların elektronik ortamda mevzuata uygun, uluslararası standartlarda ve teknik olarak güvenli bir şekilde yapılmasına imkan sağlayan bir sistemdir. Kullanıcılara genel e-posta hizmetlerine ilave olarak

– E-postaların ilgili kişiye gönderilip gönderilmediği,

– Gönderilmişse ulaşıp ulaşmadığı

– Gönderilen e-postaya erişilip erişilmediği,

– E-postanın iletilme zamanını tespit edecek,

– İçeriğin değişmediğini garanti edecek,

– Hukuken geçerli delil seti oluşturacak şekilde muhafaza edecek sistemdir.

KEP adresi nedir, KEP adresi nasıl ve nerden alınır? ÖSYM KEP adresi yazmak zorunlu mu?

KEP ADRESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat sistemine üye olmak isteyen vatandaşlar başvuru için gerekli bilgi ve belgeleri hazırlayarak en yakın PTT Merkez Müdürlüğünden hesaplarını alabilirler.

KEP ADRESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

-Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan geçerli resmî belge

-Gerçek kişiler için hazırlanmış olan Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formu

KEP ADRESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KEP ADRESİ ALMAK ZORUNLU MUDUR?

PTT kargo, varlık yönetim şirketleri, bankalar, darphane, sermaye piyasası aracı kurumları, damga matbaa kurulu ve yatırım ortakları mutlaka KEP adresi almak zorundadır. Ayrıca anonim ve limited şirketlerin de KEP adresi alma zorunluluğu bulunuyor. Spor kulüpleri, serbest muhasebeciler, mali müşavirler ve noterler için de KEP adresi almak zorunlu kılınmış. KEP üzerinden gönderilen iletiler gerek görüldüğü takdirde kanıt olarak da kullanılabiliyor.

Türk Ticaret Kanununda KEP adresi alma zorunluluğu bulunana daha birçok kişi, kurum ve kuruluş yer alıyor. Bunların hepsini Türk Ticaret Kanunu’nda bulabilirsiniz. KEP sistemini kullanma zorunluluğu olduğu halde KEP adresi olmayan tüzel veya gerçek kişiler için cezai yaptırımlar mevcuttur. Bu durumun tespit edilmesi durumunda belirli miktarda para cezaları söz konusudur. Her tespitte giderek artan bu cezanın miktarı 10 bin TL’den 250 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kayıtlı elektronik posta için başvuru işlemi bazı belgelere ihtiyaç duymaktadır. Bu belgeler tedarik edilmeden her hangi bir başvuru yapılamamaktadır. Bu belge ve bilgiler tedarik edildikten sonra PTT şubesine başvurarak kayıtlı e-posta alım işlemi yapılmaktadır. PTT kayıtlı elektronik posta başvuru işlemi için gerekli belgeler şu şekildedir:

1- Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, en önemli belgedir. Bu belge yoksa pasaport ve ehliyet gibi kimlik belgesinin yerine geçebilecek belgeler de başvuru esnasında kabul edilmektedir. Geçerli olmayan veya değişmesi gereken kimlik belgeleri yenilenmelidir.

2- Kayıtlı elektronik posta başvuru formu doldurulmalıdır. Formda istenen bilgiler doğru bir şekilde verilmelidir. Formu doldurduktan sonra kimlikle birlikte PTT şubesine gerekli başvuru yapılabilir.

Başvuru işlemi sonunda PTT şubesi size kayıtlı elektronik posta sistemine kaydetmektedir. Ekonomide ve sanayide güvenli yazışma sistemi kategorisinde KEP öne çıkmaktadır. Maliye ve Ticaret Odası, Belediye ve benzeri birçok resmi kurum ile yazışmalarda kayıtlı elektronik posta adresi kullanılması zorunludur.

KEP adresi almak, limited, anonim ve komandit şirketlerde zorunludur. Bu şirketlere tebligatlar elektronik ortamda yapılmaktadır ve bu nedenle bu şirketlerin KEP adresi alması zorunludur. Ticari işlemlerin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi ve güven ortamının oluşması için güvenilir e-posta sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Kayıtlı elektronik posta adresinin özellikleri şu şekildedir:

1- Elektronik postanın ilgili kişiye gönderildiği veya gönderilemediği bilgisi gelmektedir.

2- Gönderildiği halde kullanıcının mesajı okuyup okumadığı da gönderide yer almaktadır.

3- Gönderinin görüldüğü tarih ve saatte görülebilir.

4- Bu sistemde içeriğin değiştirilmesi imkansızdır.

5- Hukuken kayıtlı elektronik posta mesajları delil kabul edilmektedir.

KEP adresi nedir, KEP adresi nasıl ve nerden alınır? ÖSYM KEP adresi yazmak zorunlu mu?

ÖSYM Kep Adresi, Üniversite Tercihlerinde Kep Adresi Zorunlu mu?

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), Yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak kabul edilmektedir. Standart elektronik posta (SEP) ile
iletişim/belge paylaşımı yasal geçerli olarak ve teknik olarak güvenli kabul edilmeyen, iletimin kesin olarak sağlanamadığı ve inkar edilebilen bir iletişim
şeklidir.

KEP, e-imza ve zaman damgası kullanılarak, bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına almayı, gönderen ve alan taraarın kim olduklarının bilinmesini,
gönderilen iletinin ne olduğunun, içeriğinin başkalarınca değiştirilmediğinin ve gönderim zamanının kesin olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. KEP adresi,
elektronik posta yoluyla yasal geçerli ve teknik olarak güvenli bir şekilde e-belge paylaşımını sağlayabilen ve bu işlemlerle ilgili kesin delil sağlayabilen tek araçtır.
Üniversite tercihlerinde kep adresi zorunlu değildir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.