Kentsel Dönüşüm Anayasası Oluşturuluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, 3 temel ilke ve 4 başlık altında kentsel dönüşüm anayasasının oluşturulacağını bildirdi.

300 bin konutun kentsel dönüşümünün yapılacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu konutlardan 100 bininin İstanbul’da olacağını söyledi. Bakan Kurum açıklamasının devamında ise, acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 300 bin konutu 5 yıl içerisinde dönüştüreceklerini açıkladı.

Ayrıca Bakan Kurum kentsel dönüşüm planlarının temel ilkelerini “Yerinde dönüşüm, gönüllü dönüşüm, hızlı dönüşüm” olarak belirlediklerini belirtti.

Kurum 4 ana başlıkta ise, ‘Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü, sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü, tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü’ unsurlarına yer verildiğini söyledi.

“VATANDAŞIN RIZASI OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE İMZA ATMAYACAĞIZ”

Bakan Kurum’un dikkat çeken açıklamalarında biri ise, “Vatandaşlarımızın rızası olmayan hiçbir kentsel dönüşüm projesinin altına imza atmayacağız. Gönüllü dönüşüm kriterimizi istisnasız bir şekilde yerine getiriyoruz. Asla vatandaşlarımızın mağdur olmasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz.” dedi.

Mülkiyet problemlerine de değinen Murat Kurum, imar planları yapılarak mülkiyet problemlerinin çözüleceğini belirtti ve “Yeni hibe, teşvik ve krei imkanlarıyla kentsel dönüşümde finansman desteği sağlanacak.” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı