Kenti Yerle Bir Eden Felaket, Gizli Tarihi Ortaya Çıkardı

Sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan kentimizde tarihi köprünün kalıntıları ortaya çıktı. Arkeologlar tarafından incelenen köprünün Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor.

Günlerdir etkili olan şiddetli yağış, Zonguldak’ta sele neden oldu. Çok sayıda vatandaşın zarar gördüğü selin yaralarının sarmaya çalışan kentte ilginç bir olay yaşandı. Çekilen sel suları sonrası hasar tespiti yapan ekiplerin dikkati, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tarihi bir köprüyü ortaya çıkardı.


Sel felaketinin vurduğu kentimizde hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Çok sayıda vatandaşı mağdur eden felaket sonrası ekipler hasar tespit çalışmalarına başladı. Birçok evin ve aracın zarar gördüğü kentte felaketten geriye çamur yığınları kaldı. İş makineleri tarafından yapılan temizlik sırasında hasar tespiti yapan ekipler, ilginç bir detaya takıldı. Sel sularının çekildiği alanda beliren köprüyü fark eden ekipler, yöre halkına bu köprünün daha önce burada olup olmadığını sordu. Yöre halkından daha önce burada körü olmadığı bilgisini alan ekipler, yetkililere haber vererek köprüyü incelemesi talebinde bulundu.

ARKEOLOGLAR HEMEN İNCELEMEYE ALDI

Yapılan temizlik çalışmasının ardından köprünün bulunduğu alana gelen arkeologlar, yaptıkları incelemede köprünün Roma dönemine ait olabileceğini belirledi. Koruma altına alınan köprüde çalışmalar devam ediyor. Bölgenin ileri gelenleri daha önce ilçelerinde benzer tarihi yapıların ortaya çıktığını belirtti. Bölgede define bulma amacıyla çok sayıda kaçak kazı yapılıyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı