Kenger Sakızı 800 Liraya Satılıyor, 1 Ay Çiğneniyor

Sivas ve Malatya'da toplanan kenger sakızının kilosu 800 lirayı buluyor. Sakız 1 ay boyunca çiğnenebilmesi ile biliniyor.

Sivas ve Malatya civarında kenger bitkisinin kök bölümünden toplanan Kenger sakızının fiyatı altınla başa baş gidiyor. Kenger sakızının toptan kilogram fiyatı 800 lirayı gördü. Sakızın toplanmasının zor olması, toplayan kişi sayısının az olması ve bahar aylarının yağışlı geçmesinden sebeple fiyatının fazla olduğu bildiriliyor.

1 AY ÇİĞNENEBİLİYOR

Sivas’ta kenger satışı gerçekleştiren esnaflardan İbrahim Güler, kenger sakızına yurt içerisinden ve yurt dışından çok sayıda vatandaşın talep yaptığını söyleyerek sakızın kendi suyu ile bir sene korunduğunu ifade etti. Güler, “Kenger sakızı çoğunlukla Malatya’nın Darende ilçesinde ve Gürün ilçesinde olan bir bitkidir. Yaz aylarında insanlar köylerde kenger sakızı toplamak ile meşgul olur. Kenger sakızı, kenger bitkisinden alınır. Kenger bitkisi, Haziran- Temmuz aylarında havaların ısınması ile beraber kurur ve kuruyan yerlerinin kesilmesi ile kökünden süt akar. Akan süt belli bir süre sonra donar ve kenger sakızı meydana çıkmış olur. Bu donan sütleri sıcak su ile temizleyip katkıları alınarak yuvarlak ve yassı biçimler verilir. Bu işlemlerin sonrasında ise Kenger sakızı yapılır. Kenger sakızlarını kendi salgıladıkları sular ile bir yıl muhafaza edebiliyoruz. Aynı sakız ise 1 ay süresince çiğnenebiliyor. İl dışından ve yurt dışından oldukça istek var” dedi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı