Keneden korunma yolları!

28 Haziran 2020, 08:12 tarihinde eklendi
Prof. Dr. Hasan Tezer, 2020 yılında KKKA vakalarında geçtiğimiz yıllara oranla ciddi bir artış olduğunu söyleyerek kenelerin yoğun olduğu yerlerde çalışmak zorunda olanların çizme giymesini, vatandaşların ise beyaz giysilerden uzak durması gerektiğini söyledi.
Takip et
Keneden korunma yolları!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Prof. Dr. Hasan Tezer, özellikle son zamanda kene ısırmasına bağlı artan KKKA hastalığı vakalarını değerlendirdi. Prof. Dr. Tezer, senelerdir Türkiye’de bu hastalığın mevcut olduğunu söyleyerek, “Özellikle bu sene KKKA vakalarının arttığını görüyoruz.”

“Havaların ısınmasıyla beraber aç bir vaziyette olan keneler toprağın altından yüzeylere çıkarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanları yakalayarak onlardan beslenmeye çalışırlar.”

“Ayrıca oralarda çalışan insanlar da aç olan ve hastalık virüsü taşıyan keneler tarafından yakalanıp ısırılmasının sonucunda bu virüse yakalanma vaziyetleri olabiliyor” şeklinde konuştu.

Kene ısırmaları neticesinde bulaşan virüse karşı korunmanın çok mühim olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tezer, şunları belirtti:

Vücudun yumuşak bölgeleri kontrol edilmeli

“Özellikle kenelerin yoğun oldukları yerde bulunup çalışan insanlar çizme giymeli. Ancak piknik için gidiliyorsa özellikle beyaz kıyafetler tercih edilmeli ki üstüne yapışıldığı zaman kene görülebilsin.”

“Ayrıca pantolon paçaları çorabın içerisine sokulmalı ki kenenin cilt ile herhangi bir teması olamasın. Onun dışında özellikle piknik alanlarından eve döndükten sonra yapacağımız ilk işlem çocuğumuzun ve kendimizin kenelerin tutunabileceği vücudun yumuşak bölgeleri olan koltuk altı, kulak memesi gibi yerlerin kontrol edilmesi olmalı.”

Çıkarmada gecikmemek önemli

Prof. Dr. Tezer, vücuda herhangi kene yapışmasında kişinin çıkarma işlemini kendisinin yapabileceğini belirterek, “Kene vücuda yapışmış ise çıplak elle olmamak koşuluyla kişi kendisi keneyi çıkartıp sağlık kuruluşuna müracaatını gerçekleştirebilir.”

“Yani kişinin kendisi bir aparatı varsa aparat yardımı ya da tülbentle o keneyi yapıştığı bölgeden çıkartıp hemen yakın bir sağlık kuruluşuna başvurabilir. Ama önce ilk kendisinin çıkartma işlemini gerçekleştirmesi lazım. Burada gecikmemek oldukça mühim” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.