Kene vakaları en çok Erzincan’da görüldü

Erzincan'da bu sene son 1 ay içerisinde 17 hasta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi gördü.
Takip et
Kene vakaları en çok Erzincan’da görüldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erzincan ve çevre illerde meydana gelen kene vakaları münasebetiyle Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili: “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, Türkiye’de ilk defa 2002-2003 senesinde görülen vakalardan sonra tanındı ve kesin tanı doğrulandıktan sonra ülkemizde birçok bölgeden vakalar bildirildi. Öncelikle Tokat ve Kelkit Vadisi sahasında görülen vakalardan sonra Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hala varlığını korumakta ve her sene birçok insanı etkilemektedir. Hastalık Türkiye’nin birçok ilinde görülmektedir.

Ancak yoğunluklu olarak vakaların kümelendiği bölgeler; özellikle Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz’in Orta Anadolu’ya komşu illeri başta gelmektedir. Özellikle Kelkit Vadisi sahasında her sene birçok vaka görülmektedir. Bu vakalar gerek hastanemizde, gerekse çevre illerde takip edilmektedir. Hastalık Erzincan ili ve ilçelerinin kırsal kesimde de yaygın görülmektedir. 2011-2020 seneleri arasında hastanemizde her sene yaklaşık 30 ile 40 arasında olmak üzere ortalama 300 kesin tanı alan hasta takip edilmiş ve 7 hasta kaybedilmiştir. Son 2 senedir bu sayı biraz azalmakla beraber gene de 25-30 civarında olmuştur.

Hastanemize Erzincan’ın ilçeleri ile beraber çevre illerden (Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Bingöl) müracaatlar olmaktadır. Geçtiğimiz senelerde genellikle Nisan ayında, hatta bazı seneler Mart ayından itibaren hasta görmeye başlardık. İlk vakalardan sonra hava koşullarına bağlı olarak özellikle Temmuz sonuna kadar vakaların devam edeceği kanaatindeyiz. Covid 19 sebebiyle biraz ikinci planda gibi kalsa da bakanlığımızın önerileri doğrultusunda öbür hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik her sene olduğu gibi konuyla alakalı eğitim faaliyetleri düzenliyoruz. Özellikle bizim gibi endemik bölgelerde çalışanlar açısından her an vaka gelebileceği ile alakalı dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı yeni bir hastalık değildir. Bazı vakalarda ölümle sonuçlanabilen bir kırsal bölge hastalığıdır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.