adplus-dvertising

Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde havalar ısınmaya başlaması ile beraber kene vakaları da hastanelere gelmeye başlarken, uzmanlar bu sene pandemi ile geçen geçtiğimiz 2 seneye göre vaka sayılarında artış bekliyor.
Takip et
Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı vakalarında bugünlerde havaların ısınmasıyla yoğun olarak görülmeye başladı. Özellikle Temmuz ayı içerisinde kenelerden bulaşan KKKA hastalığının pik yapacağı ve yaz boyunca hastalığın daha çok görüleceğini söylendi.

Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu yaz kene vakalarında artış beklediklerini belirtti. Pandemi sürecinde geçen 2 senede evlere kapanmışlığın sonrasında şuanda insanların açık alanlara çıkma isteği olduğunu söyleyen Kaya “Havaların ısınması, açık alanlara olan ziyaretlerin artışıyla birlikte KKKA olguları beklendiği gibi dönemsel olarak tekrar gelmeye başladı. Ama çok şükür bizde herhangi bir ölümcül giden vaka olmadı. Ciddi bulgularla gelen değerleri, tepe taklak olmuş hastalarımız oldu fakat bunlar da takipte çok şükür normal seyirle şifa ile taburcu edebildik. Genellikle havaların ısınmasıyla birlikte Nisan ortası Mayıs-Haziran, Temmuz döneminde de pik yaptığını görüyoruz. Yaz dönemi boyunca böyle yoğunlukla seyredip Eylül-Ekim ortalarına doğru havaların soğumasıyla açık alanlara olan ziyaretlerin azalmasıyla birlikte kenelerle olan temas azaldığı için o dönemlerde genellikle azalarak sonlanıyor. Fakat tek dük vakalarda her dönemde karşımıza gelebilir. Onlarla ifade edebildiğimiz rakamlar var. Tüm yaz boyunca çok daha çok sayıda göreceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor

“Pandemide evlere kapandık şuanda açık alanlara çıkacağız”

Pandemi sürecinde genelde evlere kapanıldığını, şuanda de özellikle kırsal alanlara doğru yoğunluk olacağını bunun da kene vakalarını artıracağına dikkat çeken Kaya, “Bu yıl vaka sayılarında geçtiğimiz sene hatta pandemi dönemine göre bir miktar artış olmasını açıkçası bekliyorum. Çünkü pandemi döneminde ağırlıklı olarak genellikle evlere kapandık izolasyon şartları, kuralları ağırlıklı olarak uygulandı . Dolayısıyla bu da doğayla olan kenelerle olan temasta belli bir rölatif azalmaya neden oldu. Şuanda hem o senelerin izolasyon sürecinden çıkma vaziyetimiz söz konusu. Psiko sosyal beklentilerimiz var bir bunalmışlık vaziyetimiz var. Açık alanlara çıkmak, gezmek istiyoruz. Bunun da mutlaka bir karşılığı olabilir dolayısıyla vaka sayılarında artış olabilir diyerek bekliyoruz” diyerek konuştu.

Dünya geneline göre kıyasladığımız zaman bizdeki ölüm oranlarının çok düşük olduğunu söyleyebiliriz”

Dünya geneline bakıldığında ülkemizde ölüm risk oranlarının çok düşük olduğunu ifade eden Kaya, “Hastalığın doğasında zaten ölüm riski var. Dünya geneline göre kıyasladığımız zaman bizdeki ölüm oranlarının çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bunda bizim hastalıkla alakalı giderek artan deneyimlerimizin ve erken müdahalelerimizin yanı sıra etken olan mikrobun bir takım alt tipleri var. Ülkemizde ve Avrupa’da görülen tiplerde belli bir benzerlik söz konusu fakat dünyanın farklı bölgelerinden daha farklı bildirilen yüksek ölüm oranlarının biraz da bu alt tiplerle ilişkili olduğunu belirtebilirim” dedi.

Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor

Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor

“Kene ısırmalarının ölümcül olduğunu aklımızdan çıkarmayalım”

Kene ısırmalarının ölümcül olduğuna dikkat çeken Kaya, “İlk zamanlara göre bilgi birikimi, deneyim artıyor. Ama bir yandan da giderek daha aşina hale geldiğimiz için sıradanlaşmaya başlayabiliyor bazı hastalıklar. KKKA bunlardan biri, hastalığın her halükarda ölümcül seyredebilme potansiyeli olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Doğayla olan temaslarımızda mutlaka kene teması yönünden dikkatli davranmamız gerekir. Mutlaka doğa teması sonrası kendi muayenemizi başta olmak üzere yapmamız ve hastalık bulgu ve belirtileri açısından da uyanık olmamız önem kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Bu belirtilere dikkat!

Kene ısırması belirtisi nasıl anlaşılır? Uzmanı uyardı! Vaka sayılarında artış bekleniyor

Kene ısırmalarına karşı hastalığın klinik belirti ve bulgularının çok mühim olduğunu kaydeden Kaya, şu uyarılarda bulundu:

“Kene çıkartılmalı ancak özellikle başı kopartılmadan çıkartılması gerekiyor. Bunun içinde öncelikle vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvuru etmesi ve orada kenenin uygun biçimde çıkarılması gerekiyor. Ondan sonraki süreçte de kuluçka periyodu boyunca hastalığın klinik belirti ve bulguları açısından mutlaka takip edilmesi gerekiyor. Ateş, halsizlik, bulantı, kusma, kas, eklem ağırları, özellikle kanama yada ciltte döküntü gibi bulgularla hastalık gidebildiği için bu bulgular açısından mutlaka uyanık olmaları ve bunlardan biri olduğu taktirde bu zaman zarfında bir sağlık kuruluşuna başvuru etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.