Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

Covid-19 salgının devam ettiği şu günlerde sağlığımızı tehdit eden bir öbür mühim problem da kene ısırması ve buna bağlı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının artması. Uzmanlar her sene olduğu gibi bu sene da kenelere karşı vatandaşları uyarıyor. Peki keneleri uzak tutmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Kene kaynaklı hastalık belirtileri neler? Doç. Dr. Halit Yerebakan Sabah’taki köşesinde anlattı.
Takip et
Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kene ısırığı çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu haşereler vücudun herhangi bir yerini ısırabilir fakat koltuk altı, kasık ve diz arkası gibi sıcak ve nemli yerler en çok rastlandıkları alanlardır.

Her yaz olduğu gibi bu yaz da uzmanlar kenelere karşı uyarıyor; ılık geçen kış ve iklim değişikliği sebebiyle bu sene kene nüfusunda artış var. Kene ısırığı çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir, hatta ölüme bile yol açabilir. Keneler türlerine göre farklı boylarda ve renklerde olur. Genellikle uzun otlar ve çalılar arasında ısıracakları bir konak bekler.

Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

Dışarıda geçirdiğiniz zamanın sonrasında eve döndüğünüzde vücudunuzda kaşınan, kızarmış, sızlayan ısırık izleri bulmanız olası. Fakat bu ısırığın neden kaynaklandığını bulmak pek kolay olmayabilir. Sivrisinek, örümcek ve pire gibi haşereler de sıcak havalarda ortaya çıkar. Kene ve öbür böcek ısırıkları benzer görünebilir. Vücudunuza yapışmış ve beslenen bir kene görmüyorsanız sizi neyin ısırdığını anlamak zor. Herkesin bağışıklık sistemi farklı tepkiler verdiğinden, bir kene ısırığının belirtileri kişiden kişiye değişir. Kimileri kene yapıştıktan hemen sonra kızarıklık ve kaşıntı yaşar, kimileri da kene ayrıldıktan sonra.

Keneler vücutta herhangi bir yeri ısırabilir. Fakat saç çizgisi, koltuk altı, kasık ve diz arkası gibi sıcak ve nemli yerler en çok rastlandıkları alanlar. Vücudunuzda bir kene bulursanız mümkün olduğunca çabuk çıkarın. Kene ne kadar uzun süre yapışık kalırsa hastalık bulaştırma riski de o kadar artar.

Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

Keneyi çıkarmak için bilimsel olmayan kulaktan dolma taktikleri kullanmayın. Bulaşık deterjanı, vazelin yahut uçucu yağlar da dahil olmak üzere ev ürünleri önerilerine kulak asmayın. Bu öneriler işe yarasa bile kenenin vücut sıvılarını ısırık bölgesine geri getireceğine ve hastalık bulaşma riskini artıracağına dair bir endişe var.

KENELERİ UZAK TUTMAK İÇİN Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

İlk olarak kenelerin mart ve kasım ayları arasında aktif olduğunu unutmayın. Evinizin etrafındaki kenelerin hayat alanlarını azaltmak için bahçe bakımına önem verin. Hayat alanınızı kenelerle paylaşıp paylaşmadığınızdan emin olmak için haşere tuzakları kullanın.

Bahçenizde kene olduğunu düşünüyor ve ilaçlama yapmak istiyorsanız, arı gibi faydalı böcekleri zehirlemeyecek doğal haşere kovucu ürünler tercih edin. Kenelerin yapıştığı öbür hayvanları evinizin etrafından uzak tutmak için tedbir alın.

Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

Eviniz kenelerin doğal alanı ormanlık bölgelere, uzun otlar ve çalılıklara yakınsa ağaç yongası yahut çakıllardan geniş bir bariyer yaratın. Dışarıda dolaşan evcil hayvanınız varsa sık sık kene kontrolü yapın.

Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

Piknik, yürüyüş ya da kamp için gittiğiniz yerlerde pantolon giymeyi tercih edin ve çoraplarınızı pantolonun üstüne çekin. Öte Yandan ayakkabılarınıza ve pantolonunuza kene kovucu sprey uygulayın. Eve döndüğünüzde vücudunuzu detaylıca kontrol edin, duş alın ve giysilerinizi yüksek ısıda yıkayın.

KENE KAYNAKLI HASTALIK BELİRTİLERİ Kene ısırığının belirtileri, keneleri nasıl uzak tutarız?

Kene ısırığının sonrasında bir ay içinde kene kaynaklı hastalık belirtilerine dikkat edin. Bu belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana görünün.

* Isırığın ötesine uzanan döküntü
* Ateş
* Titreme
* Yorgunluk
* Baş ağrısı
* Kas ağrısı
* Eklem şişmesi ve ağrı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.