adplus-dvertising

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan son dakika Cumhurbaşkanı adaylığı ve HDP açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki soruya ise Kılıçdaroğlu’ndan bakın ne yanıt geldi?
Takip et
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan son dakika Cumhurbaşkanı adaylığı ve HDP açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İktidara gelmeleri durumunda ilk 6 ayda yapacaklarını anlatan CHP lideri, “Biz hemen süratli bir şekilde hasar tespit komisyonu verileri getirecek. İlk yapacağımız şeylerden biri israfın önlenmesidir. Bütün partilerin bu konuda çalışmaları var. Yazılı bir metne dökülecek o genelgeyi çıkaracağız. Devlette israf felaket pozisyonda. Araçlardan bir iki tanesi kalır geri kalanı satarsınız. Bir kişi için 13-14 uçak tutulur mu. Bir de diyorlar ki biz dindarız. İsraf haram değil mi ya! Sen bir çocuğun yatağa aç girdiği yerde nasıl 13-14 uçak tutarsın! İtibar saygınlıktır. İtibar başkalarının size itibar etmesidir. Siz bugün söylediğiniz yarın değiştirirseniz, yolsuzluk gırtlağa kadar gelmiş bunlara göz yumarsanız kim size saygı duyacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde göreceksiniz bir vatandaşlar rahat nefes alacak; iki, genelde iş dünyası da dahil olmak üzere toplumda rahatlama olacak, otoriter yapı sona erecek. Göreceksiniz Dolar da Euro da makul düzeylere gelecek” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMALARI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Kılıçdaroğlu mutlaka sorgulanmalı” ifadeleri hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Doğrudur tabi sorgulanmalı. Kılıçdaroğlu diyor ki Süleyman Şah türbesi neden kaçırıldı? Askeri hastaneleri kapattınız dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu evet sorgulanmalıyım. Bunu söylüyorum. Suç mu işliyorum bunu sormak suçsa evet suç işliyorum. Siz ne yapıyorsunuz peki? Kılıçdaroğlu beşli çetelerin adamı değildir. Sizler gibi beşli çetenin önünde duran insanlar değildir. Evet sorgulanmalıdır. Beni sorgulamak istiyorsanız yüreğiniz varsa niye televizyonlarda karşıma çıkmıyorsunuz? Hodri meydan” diye konuştu.

ALTILI MASA

Altılı masada çatlak iddialarını değerlendiren CHP lideri, “Çatlak yok efendim. Altı ayrı lideriz, demokrasi istiyoruz, hak ve özgürlük istiyoruz. Birisi konuşuyor diğerleri biat ediyor, bizde öyle bir şey yok. Herkes düşüncesini söyler. Bugüne kadar açıkladığımız bildirilerde altı parti liderinin de imzası var. Buyursunlar onlar da yapsınlar. Altı lider ortak miting de yapabiliriz ayrı ayrı da yapabiliriz. Sorun miting değil bu sistem. Bu sistem Türkiye’yi felakete götürüyor” dedi.

6’LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK?

Altı lider bir araya geleceğiz. Hepimiz sağduyulu insanlarız.

(Aday benim der misiniz?) Hayır. Oturacağız. Ben, verdiğim sözü tutan bir insanım. Otururuz, adayımızı belirleriz, kamuoyuna açıklarız.

EKONOMİDEKİ YOL HARİTASI

6 lider olarak üzerinde uzlaştığımız bir zaman dilimi var. İlk 6 ay içerisinde topluma nefes aldıracağız. 6 dememin sebebi şu; veriler gelecek, çalışmalar yapılacak. İsrafın önlenmesi için süratle bir çalışma yapılacak, genelge yayınlanacak. Devlette israf felaket durumda, bunun önüne geçeceğiz. 1 kişi için 13-14 uçağı boşu boşuna niçin tutuyorlar? İktidara geldiğimizde bir vatandaş nefes alacak, iki genelde iş dünyası dahil olmak üzere toplumda rahatlama olacak, dolar ve euro makul bir seviyeye gelecek. TÜİK, enflasyon verilerini hesaplarken hangi verileri kullandığını açıklamalıdır. Siz rakamları gizliyorsunuz, felaket bir durum ortaya çıkar. Rakamlarının gizlenmesinin nedeni memur, emekli ve asgari ücretliye daha az para vermektir. Doları bu politikalarla kontrol edemezler.

“SORUN UYGULANAN SİSTEM”

Beni sorgulamak isteyenler neden televizyonda karşıma çıkmıyor? İstediği soruyu sorsun, prompter da kullanmayacağım. Ben haklıyım, bu ülkenin geleceği ve insanı için mücadele ediyorum. Ben sokaktaki vatandaşla neden hesaplaşayım? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. 6’lı masada onlara göre çatlak var. 6 ayrı parti ve lideriz. Demokrasi, hak, özgürlük ve adalet istiyoruz. Bizde herkes düşüncesi söyler, makul bir noktada anlaşırız. 6’lı lider ortak ve ayrı bir miting yapabiliriz. Sorun parti ya da ittifak değil, sorun uygulanan sistem.

‘HDP’YE BAKANLIK’ İDDİASI

Hayır yok böyle bir şey. Burada önemli olan 6 liderin Türkiye’nin sorunlarıyla ilgili karar alması ve kamuoyuna duyurması. Karar alınırken altı lider oturup karar alacağız. Dolayısıyla şu veya bu herhangi bir şekilde ironi de yapabilir başka bir konuşma da yapabilir. Burada önemli olan altı liderin karar almaları. Ve aldıkları kararları kapı arkasında değil kamuoyu önünde duyurmaları. Madem devlette saydamlığı savunuyoruz kendi aramızda da saydam olmalıyız. Elbette oturup konuşacağız gerekirse tartışacağız. Altı lider oturur konuşuruz, ki biz altı lider bir arada sadece bugün değil geleceği de nasıl inşa edeceğimizi anlatıyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.