adplus-dvertising

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ittifak açıklaması! “HDP ile ilgilenmiyorum…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Millet İttifakı’na katılan artilerin sayısının artabileceğini belirtti. HDP’nin seçime ayrı girmekten yana olduğunun anlaşıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu yöndeki düşüncelerinin detaylarıyla hiç ilgilenmiyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ittifak açıklaması! “HDP ile ilgilenmiyorum…”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Haziran 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi muhalefet cephesinde adayın kim olacağı münakaşası sürerken, son haftalarda HDP’nin ‘millet ittifakı’na dahil olup olmayacağı da merak konusu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘millet ittifakı’na katılanların sayısının artabileceğini söylerken, HDP’nin seçime ayrı girmekten yana olduğunun anlaşıldığını ifade etti. Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay’a konuşan CHP liderinin açıklamasından satır başları şu şekilde:

‘Gerçeği söyleyemiyorlar’

– Bu iktidarın bittiğini kendileri de biliyor. Esasında saraydaki de biliyor. Etrafındaki beslemeler ellerindeki kuvveti, imkânları kaybetmemek için bu gerçeği kendisine söylemiyorlar. Hatta tam tersini söylüyorlar.

– Gelinen nokta, tam bir çoklu organ yetmezliğidir. Bizim sıklıkla vurguladığımız beş temel alandaki problemler giderek derinleşiyor. Demokrasi, toplumsal barış, ekonomi, eğitim, dış politika darmadağınık.

– Ama bunlar çözülemez değil. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir problemi yok. İktidarda bu yönde bir irade kalmadı. İşte yurtlar, bu şekilde bir problemin varlığını bile görmüyorlar.

‘Saray’daki de bunu görüyor’

– Bu iktidarın alternatifi oluşmuştur. Bunu Saray’daki de görüyor. Tüm maksadı oluşmuş olan yeni iktidar seçeneğini ortadan kaldırmak. Devletin, devlet kurumlarının imkânlarını da bunun için kullanmaktan çekinmiyorlar.

Akşener’le de diğerleriyle de görüşüyoruz

– Gerek sayın (İYİ Parti genel başkanı) Akşener’le gerek ‘millet ittifakı’nın öteki bileşenleriyle gerekse ittifak dışındaki muhalefet partileriyle yeni iktidar hedefli, temel problemlerin çözüm taktikleriyle alakalı devamlı görüşüyoruz. Bunlar kamuoyu önünde ya da öte yandan oluyor. Hem genel başkanlar hem genel başkan yardımcıları düzeyinde.

İYİ Parti ile beraberlikte en ufak şüphem yok

– ‘Millet ittifakı’na katılanların sayısı artabilir. Ama mesele sayı değil. İktidar hedefli, problemlere çözüm üretme hedefli kuvvetli bir anlayış. Bu oluştu. Elbette her partinin genel başkanının farklı değerlendirmeleri olacaktır. Ama hedef odaklı beraberlik netice alacak. Bundan en ufak bir şüphem yok. Bunu söyleme biçimi değişik olabilir. Ben, “Dostlarımızla geleceğiz” diyorum; Meral hanım, “13’üncü cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” diyor.

HDP seçime ayrı girecek, detaylarla ilgilenmiyorum

– HDP, ittifak bağlamında farklı bir siyaset yürütüyor. Bağımsız olarak seçime girmekten yana oldukları anlaşılıyor. Bu yöndeki düşüncelerinin detaylarıyla hiç ilgilenmiyorum.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.