Kemal Kılıçdaroğlu’ndan AK Parti’ye 5 Çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 100. yılının kuruluşu dolayısıyla Sivas’ta yaptığı parti meclisi toplantısında AK Parti’ye 5 çağrıda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 100. kuruluş yılında Sivas’ta parti üyeleriyle buluştu. Parti meclisinde konuşma yapan Kılıçdaroğlu öncelikle partisinin geride bıraktığı 100 yılını ve gelecek hedeflerini anlattı. Atatürk’e şükran borcu olduklarını ve bu partiye her zaman en doğru şekilde hizmet edeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, AK Parti’ye de 5 çağrıda bulundu.

TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI OLSUN

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’nın partili değil tarafsız olması gerektiğini söyleyerek, gerekirse referandum yapalım. Halk, yüzde 60 tarafsız olsun diyecektir.” dedi. AK Parti’ye bu konuda çağrı yapan Kılıçdaroğlu, ”Cumhrubaşkanı’nı da kontrol edebilecek bir mekanizma olmalı.” dedi.

GÜÇLER AYRILIĞI VE DEVLET YÖNETİMİNDE ŞEFFAFLIK

Kılıçdaroğlu yasama-yürütme ve yargının tek bir kişiye bağlı olmasının siyasi baskı oluşturduğunu ve bu yüzden bu sistemin değişmesi gerektiği belirtti. Güçler ayrılığının kontrol mekanizması için önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, tam demokrasi için güçler ayrılığı şart dedi.

Alınan vergilerin nereye harcandığının bilinmek istendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, devleti yönetenlerin neyi, nereye harcadıklarını şeffaf bir şekilde açıklaması gerekir dedi.

DÖVİZ SÖZÜ VE EKONOMİK KRİZ

Devletin dövizle verdiği garantiyi TL’ye çevirmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bütün yükü işçi ve memurun çektiğini söyledi. Ayrıca ekonomik- sosyal konseyin toplanması gerektiğini ve gerçek krizin, ancak krizi yaşayanlar tarafından anlatıldığında anlaşılabileceğini söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı