adplus-dvertising

Kemal Kılıçdaroğlu neden SADAT’a gittiğini açıkladı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT’a yaptığı baskının sebeplerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?” sorusuna ise “Bu konuya girmek istemem” karşılığını verdi.
Takip et
Kemal Kılıçdaroğlu neden SADAT’a gittiğini açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kimseye haber vermeden kapısına gittiği Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (SADAT) iç siyasete müdahale için kullanılabileceğini öne sürdü. “Özellikle Suriye konusunda bu derneğin Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım” diyen Kılıçdaroğlu, “Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurt içinde de bu işleri yapabilir” diyerek konuştu. İşte Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’ya yaptığı açıklamalardan satır başları…

Kemal Kılıçdaroğlu neden SADAT’a gittiğini açıkladı!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, geçen cumartesi günü Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (SADAT) kapısına gitmiş; “Cumhuriyet Halk Partisi, demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapılması için her türlü çabayı gösterecektir. SADAT gibi kuruluşlar, kim olursa olsun seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT’tır ve Saray’dır. Bunu tüm halkımıza açık ve net ifade ediyorum” diyerek konuşmuştu.

‘Bu kuruluşun ne yapacağı belli değil’
CHP lideri, “SADAT gibi bir kuruluş demokratik bir ülkede dernek isimi altında örgütlenemez. Gayri nizami harp, sabotaj, terör gibi konularda insanları alıp eğitmek bir derneğin işi değil. Eğer bunu bir dernek üstlenmişse ve bu bağlamda iktidardan da destek alıyorsa, Türkiye sağlıklı bir demokratik sistem oluşturamaz. Bu vaziyeti eleştirmek gerekir ama insanlar korkuyor, çünkü bu kuruluşun ne yapacağı belli değil” şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu neden SADAT’a gittiğini açıkladı!

Suriye’de Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım
Kılıçdaroğlu, “Daha garip olan, bu derneğin başkanının daha düne kadar Erdoğan’ın başdanışmanlığını üstlenmiş olması. TSK var, Emniyet, MİT var, bunları bir tarafa bırakıyorsunuz, gayri nizami harp konusunda, sabotaj, suikast nasıl düzenlenir gibi konularda insanları eğiten bir derneğin başkanlığını yapan eski askeri, başdanışmanlığınıza getiriyorsunuz. Özellikle Suriye konusunda bu derneğin Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım. Buna ilişkin açıklamalar, duyumlar, görseller tamamı var. Yasadışı bir işlem yasal görünümlü bir dernek aracılığıyla yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Aynı talimatla yurt içinde de bu işleri yapabilir…
“Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir” ifadelerini kullanan CHP lideri, şunları kaydetti: “Bu konuya toplumun dikkatini çekmek istiyoruz, seçimler var, seçim güvenliği söz konusu. Demokratik bir ülkede seçim güvenliği elbette ki Emniyet kuvvetleri, valisi, kaymakamı, sandık kurulu yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri görevlerini yasal çerçevede yaptıkları bir ortamda alınır. Eğer siz bu yasal ortamı yok etmek ve daha farklı bir ortamda seçime gitmek istiyorsanız, o zaman ciddi problemler var demektir. Buna toplumun dikkatini çekmek istedim.”

Kemal Kılıçdaroğlu neden SADAT’a gittiğini açıkladı!

“Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?”
“Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?” sorusunu, “Bu konuya girmek istemem” diye cevapsız bırakan Kılıçdaroğlu, “Kamuoyunun dikkatini bunların üstüne çekmemiz gerekir; bunlar, toplumu sarsacak olaylar yapmasınlar” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.