adplus-dvertising

Kazakistan’da protestocular 3 polisin kafasını kesti!

Kazakistan’da akaryakıt zammını protesto için halkın sokağa döküldüğü 2 Ocak günü başlayan olaylar halen sürüyor. Hükümetin istifası ve alınan önlemler ülkede suların durulmasını sağlamadı. 26 protestocunun yaşamını yitirdiği çatışmalarda 18 de kolluk kuvvetinin hayatını kaybettiği bildirildi. Paylaşılan kanlı bilançoda en dehşet verici olansa 3 polis memurunun kafaları kesilerek infaz edildiği bilgisiydi.
Takip et
Kazakistan’da protestocular 3 polisin kafasını kesti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2 Ocak günü akaryakıt zamlarını protesto için sokağa inen binlerce kişinin başlattığı eylem Kazakistan‘ı sanki yangın yerine çevirdi. Anbean büyüyen protestolar hükümetin istifasını getirirken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ek önlemler alarak ülkede yükselen tansiyonu düşürmeye çalışsa da bunda başarılı olamadı.

PROTESTOLARDA 18 POLİS YAŞAMINI YİTİRDİ

Ülke geneline yayılan OHAL kararı da protestocularla güvenlik kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmaları sona erdirmezken bugün açıklanan kanlı bilançoya göre eylemlerde 26 silahlı eylemci kolluk güçlerince öldürüldü. Eylemlere müdahale eden 18 polis yaşımını yitirirken 748’i de yaralandı.

Kazakistan’da protestocular 3 polisin kafasını kesti!

3 POLİS KAFASI KESİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Kazakistan İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilerden en korkuncu ise 3 polisin eylemciler tarafından kafaları kesilerek öldürülmesiydi.

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV: ANAYASAL DÜZEN BÜYÜK ÖLÇÜDE YENİDEN TESİS EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 3 bin kişinin gözaltına alındığı protestolar ardından bugün itibarıyla anayasal düzenin büyük ölçüde tekrardan tesis edildiğini açıkladı. Kazakistan devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Tokayev’in bugün halka hitap edeceğini açıkladı.

Kazakistan’da protestocular 3 polisin kafasını kesti!

DEVLET KURUMLARI KONTROL ALTINDA

Kazakistan İçişleri Bakanlığı da Almatı’da 3 bin kişinin gözaltına alındığını, devlet kurumlarına ait bütün binaların kontrol altına alındığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kazakistan’da ilan edilen olağanüstü hal kapsamında güvenlik kuvvetlerinin başlattığı operasyonun sürdüğü söylendi. Vaziyetin kontrol altına alındığı kaydedilen açıklamada, bütün şehirlerdeki idare ve belediye binalarının temizlendiği ve ülke genelinde 70 kontrol noktasının yaratıldığı aktarıldı.

KAZAKİSTAN’DA NELER OLDU?

Kazakistan’ın batısında LPG’ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik vaziyetin kötüleştiği gerekçesiyle 2 Ocak’ta başlayan protestolar, ülkenin öbür kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik kuvvetleri ile protestocular arasında çatışmalar meydana geldi. Polis araçları ile askeri araçları ateşe veren, devlet binalarına giren protestoculara güvenlik kuvvetleri müdahale etti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti. Protestoların yayılması neticesi olağanüstü hal ilan edildi.

Kazakistan’da protestocular 3 polisin kafasını kesti!

TOKAYEV YARDIM İSTEMİŞTİ

Tokayev, ülkedeki mevcut vaziyet sebebiyle mensubu oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ülke liderlerinden yardım istedi. KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyinin aldığı karar doğrultusunda Kazakistan’a asker gönderildi. KGAÖ, 2002’de Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.