adplus-dvertising

Kazakistan’da normalleşme süreci başladı! OHAL kaldırıldı…

Kazakistan’da meydana gelen olaylar uzun zamandır bütün dünyanın gündemine oturmuştu. Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’ta akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik vaziyetin kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protesto gösterilerinin sonrasında 5 Ocak’ta ülke çapında olağanüstü hal (OHAL) vaziyeti ilan edilmişti. Son yapılan açıklamaya göre OHAL son buldu.
Takip et
Kazakistan’da normalleşme süreci başladı! OHAL kaldırıldı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan’da 19 Ocak gece yarısından itibaren başkent Nur Sultan başta olmak üzere Almatı kenti ile Atırau, Jambıl, Kızılorda ve Mangistau eyaletlerinde OHAL uygulamasının sona ermesiyle ülke genelinde yaşam normale döndü. OHAL’in sona ermesiyle ülkede belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı ile sokaklardaki güvenlik önlemleri kaldırıldı. Kentlere giriş ve çıkış tekrardan serbest oldu.

Kazakistan’da normalleşme süreci başladı! OHAL kaldırıldı…

“DÜZEN VE HUZUR SAĞLANDI”

Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Berik Uali, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, halkın birlik ve birlikteliği, emniyet ve kolluk güçlerinin canları pahasına hareketleri sayesinde Kazakistan genelinde düzen ve huzurun sağlandığını duyurdu.

Kazakistan’da barışçıl protestoların daha sonra şiddet olaylarına dönüşmesiyle 5 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in imzaladığı kararname ile ülkenin hepsinde 19 Ocak’a kadar OHAL ilan edilmişti. 13 Ocak’tan itibaren bazı bölgelerde OHAL zamanından önce kaldırılmıştı.

Kazakistan’da normalleşme süreci başladı! OHAL kaldırıldı…

KAZAKİSTAN’DA NELER OLDU?

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik vaziyetin kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protesto gösterileri ülkenin eski başkenti Almatı’da şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Kazakistan’da normalleşme süreci başladı! OHAL kaldırıldı…

Almatı’daki gösterilerde güvenlik kuvvetleri ile göstericiler arasında çatışmalar meydana gelmişti.

5 Ocak’ta Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etmiş sonrasında ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Protestocuların kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ettikleri gerekçesiyle Nur Sultan yönetimi, güvenlik kuvvetlerine operasyon talimatı vermişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev, 11 Ocak’ta Meclis’te yaptığı konuşmada ise ülkede anayasal düzenin sağlandığını ve KGAÖ Barış Kuvveti’nün 10 gün içinde ülkeden çekileceğini bildirmişti.

Kazakistan Başsavcılığı da olaylarda toplam 225 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.