Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!

LPG fiyatlarının arttırılması sonrasında bazı şehirde gösteriler patlak verdi. Protestoların ülke geneline yayılması neticesi Almatı kenti ve Mangistau eyaletinde Olağanüstü Hal (OHAL) kararı alındı. Ülkenin en büyük kenti Almatı’daki protestoda ise polis, göstericilere biber gazı, sersemletici bomba ile müdahale etti. Protestolar sebebiyle Kazakistan’da Facebook ve Telegram gibi sosyal medya platformlarına erişim de kısıtlandı.
Takip et
Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Kazakistan’da hükümetin sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına zam yapmasının sonrasında ülke genelinde birçok şehir ve kasabada halk sokaklara döküldü. Ülkenin en büyük kenti Almatı, başkent Nursultan, Aktau, Aktöbe, Atırau, Oral, Kökşetav, Karagandı, Şımkent, Janaözen, Beyneu’da binlerce kişi yürüyüşe geçti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in imzaladığı kararnamede, ülkede kamu güvenliğini sağlamaya yönelik vaziyetin ağırlaşması sebebiyle 5-19 Ocak tarihleri arasında Almatı kenti ile Mangistau bölgesinde OHAL ilan edildiği söylendi.

Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!

FACEBOOK VE TELEGRAM’A ERİŞİM KISITLANDI

Ülkenin eski başkenti Almatı’da binlerce kişinin katıldığı gösteriler devam ediyor. Polisin, ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale ettiği göstericiler ise taş atarak karşılık veriyor. Ülkede Facebook ve Telegram gibi sosyal medya uygulamalarına erişim ise kısıtlandı.
Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!

2 Ocak’ta ülkenin Hazar Denizi kıyısındaki Mangistau eyaletine bağlı Janaözen şehrinde LPG fiyatına yapılan zamma karşı şoförlerin başlattığı gösteriler, daha sonra eyaletin merkezi olan Aktau kentine sıçradı.

Kazakistan’ın bütün petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu batı kesimindeki Atırau, Aktöbe ve Oral kentlerinde gerçekleştirilen destek maksatlı gösteriler, öğleden sonra ülkenin öbür kesimlerine yayılarak halk gösterilerine dönüştü.

Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!

HÜKÜMET ZAMMI GERİ ÇEKTİ, OLAYLAR DURMADI

Kazakistan Başbakan Yardımcısı Yerali Tugjanov başkanlığında kurulan özel hükümet komisyonu, Aktau’da protestocularla görüşerek LPG fiyatını litre başına 50 tengeye (0,11 dolar) düşürdüklerini, öte yandan protestoya katılan kişilere yönelik herhangi bir hukuki ceza uygulanmayacağını söyledi.

Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!

Buna karşın devam eden gösterilerde mevcut yönetim sistemini eleştiren siyasi sloganlar atıldı ve halkın sosyoekonomik vaziyetinin iyileştirilmesine ilişkin öneriler sunuldu.

TOKAYEV’DEN GÖSTERİCİLERE ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Tokayev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göstericilerden ülke istikrarı ve birliğini baltalamayı amaçlayan “yıkıcı kişilerin” çağrılarına uymamalarını istedi.

Kazakistan’da LPG zammı sonrası OHAL ilan edildi!
1 Ocak 2022 tarihi itibariyle ülkede LPG’nin litre fiyatı 60 tengeden 120 tengeye çıkarılmıştı. Bu vaziyet özellikle araçların yüzde 90’ının LPG ile çalıştırıldığı Mangistau eyaletinde büyük tepkiye yol açmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
VATANDAŞ RIZA
5 Ocak 2022, 13:44 tarihinde yazildi

Bizim millet uyusun.! Elektriğie %120 zam yapıldı. Bir tane adam çıkıp nedir bu demedi.!!

  • Cevapla
  • 0