Kazakistan’da gösterilerde en az 164 kişi öldü!

Kazakistan medyasının sağlık yetkililerini kaynak alarak yaptığı haberlere göre, ülkedeki şiddetli gösteriler esnasında en az 164 kişi hayatını kaybetti.
Takip et
Kazakistan’da gösterilerde en az 164 kişi öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan medyası, şiddetli protestolar esnasında en az 164 kişinin yaşamını yitirdiğini yazdı.

Daha önceki raporlarda 44 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi verilmişti.

Kazakistan cumhurbaşkanlığı ofisi, mühim sayıda yabancı uyruklu da dahil olmak üzere ortalama 6 bin kişinin tutuklandığını açıkladı.

Kazakistan’da gösterilerde en az 164 kişi öldü!

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik vaziyetin kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar kısa zamanda ülkenin batı ve güney illerine de yayılmıştı.

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik kuvvetleri ile protestocular arasında çatışmalar meydana gelmişti. Özellikle ülkenin güneyindeki Almatı’da polis araçlarını ateşe veren, kamu binalarını işgal eden protestocular, vatandaşlara silahla saldırdı.

Kazakistan’da gösterilerde en az 164 kişi öldü!

HÜKÜMET İSTİFA ETTİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tutulan hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması neticesi ülke genelinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmişti. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması neticesi Nur Sultan yönetimi güvenlik kuvvetlerine operasyon talimatı vermişti.

Tokayev, 7 Ocak’ta ülkenin bütün bölgelerinde anayasal düzenin tekrardan sağlandığını açıklamıştı. Kazakistan’da güvenlik kuvvetlerinin en yoğun ve uzun operasyonu Almatı’da olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.