adplus-dvertising

Kazakistan’da Cumhurbaşkanı halka seslendi! “ateş emri verdim”

Kazakistan’da şiddet olaylarına dönüşen gösterilerde 26 silahlı protestocu etkisiz hale getirildi, 3 bin kişiye gözaltı uygulandı. Halka sesleniş konuşması yapan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev, ‘teröriste uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdiğini’ duyurdu.
Takip et
Kazakistan’da Cumhurbaşkanı halka seslendi! “ateş emri verdim”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına zam yapılmasıyla sokaklara dökülen protestocuların hükümet binalarını basıp ateşe vermesinin sonrasında son senelerin en büyük krizini yaşıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev, devlet televizyonundan halka sesleniş konuşması yaptı.

Ülkesindeki şiddet olayları esnasında ‘teröristlerin hala silah kullandığını ve mülke zarar verdiklerini’ kaydeden Tokayev, ‘teröristlerin bulunması ve gözaltına alınmaları için özel bir birim kurduğunu’ söyledi. Kazak lider öte yandan, ‘teröriste uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdiğini’ belirtti.

Tokayev, protestocularla müzakere masasına oturulması çağrılarına ilişkin, “Teröristlerle görüşmemiz gerektiğine dair yurt dışından yapılan çağrılar ahmaklık. Kazakistan hükümetinin teröristlerle müzakere masasına oturmaya niyeti yok” vurgusu yaptı.

Tokayev, kendi çağrısı ile Kazakistan’a ‘çok çabuk bir biçimde’ barış kuvvetlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin devlet başkanlarına teşekkür etti. Kazakistan lideri, barış kuvvetlerinin ülkesinde ‘belirli ve kısa bir müddet için bulunacaklarını’ kaydetti.

’20 BİN HAYDUT ALMATI’YA SALDIRDI’

Kazakistan lideri, ülkesinin finansal ve kültürel merkezi sayılan Almatı’daki şiddet olaylarına ilişkin, “20 bin haydut Almatı’ya saldırdı ve buradaki devlet binaları tahrip ettiler. Teslim olmayan saldırganlar yok edilecek” ifadelerini kullandı.

26 SİLAHLI GÖSTERİCİNİN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Kazakistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şiddet olaylarının bastırılması kapsamında yürütülen operasyonlarda 26 silahlı göstericinin etkisiz hale getirildiği, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi. Gözaltına alınanların sayısının ise 3 bini aştığı aktarıldı. Açıklamada şiddet olaylarında 18 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği, 748 kişinin de yaralandığı söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.