Kazakistan’da çatışmalar arttı! Ölü ve yaralılar var…

Kazakistan, akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasıyla sokaklara dökülen göstericilerin hükümet binalarını basıp ateşe vermesinin sonrasında son senelerin en büyük krizini yaşıyor.
Takip et
Kazakistan’da çatışmalar arttı! Ölü ve yaralılar var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zam protestolarının şiddet olaylarına dönüşmesiyle şu ana kadar başkent Nursultan, Mangistau ve Almatı’da geçerli olan olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ülke geneline genişletildi.

Bütün bölgelerde 5 Ocak akşamından itibaren 19 Ocak’a kadar olağanüstü hal uygulaması başlatıldı. Cumhurbaşkanı Tokayev, televizyonda yayınlanan ikinci konuşmasında ise ülkedeki huzursuzluğu “terör tehdidi” olarak nitelendirdi. ‘Bu, devletin bütünlüğünü zedelemektir ve en önemlisi vatandaşlarımıza yönelik bir saldırıdır’ ifadelerini kullanan. Tokayev, ülkedeki krizin aşılması konusunda Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) mensup ülkelerinin liderlerinin Kazakistan’a yardım etmeleri için örgüte başvurduğunu duyurdu.

Kazakistan’da çatışmalar arttı! Ölü ve yaralılar var…

ÇATIŞMALAR BÜYÜYOR, AĞIR SİLAHLAR DEVREYE GİRDİ

Ülke genelinde protestolar devam ederken yerel basın çatışmaların şiddetlendiğini ve göstericilerin polis ve güvenlik kuvvetlerinden ele geçirdikleri ağır silahları kullandığını yazdı. Devlet kurumlarını basan protestoculara güvenlik kuvvetleri biber gazı ve sersemletici bombayla müdahalede bulundu.

Kazakistan’da çatışmalar arttı! Ölü ve yaralılar var…

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Gösteriler esnasında 748 güvenlik personeli yaralandı, 18 güvenlik personeli yaşamını yitirdi.
Hayatını yitiren güvenlik personelinden 2’sinin başlarının kesildiği söylendi.

BİNLERCE KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bölgelerde polis ve asker devriyelerinin güçlendirildiği ve kontrol noktalarının kurulduğu kaydedilen açıklamada, “Yasal düzeni ihlal edenler ve suçlular tespit edilip gözaltına alınıyor. Silah bırakmaya yönelik yasal istekleri reddederek silahla karşılık verenler etkisiz hale getiriliyor. An itibarıyla 2 bin 298 kişi gözaltına alındı” ifadesi kullanıldı.

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV YENİ KARARLAR ALDI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün bir dizi talimat verdi. Verilen acil talimatlar arasında, İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılığın da bulunduğu bir soruşturma grubu kurulması yer aldı. Öte Yandan protestolarda ölen polis memurları ve askerlerin ailelerine maddi destek sağlanacağı ve vatandaşlara kayıpları konusunda acil bilgi desteği verecek çağrı merkezi kurulacağı ifade edildi.

Kazakistan’da çatışmalar arttı! Ölü ve yaralılar var…

AB’DEN AÇIKLAMA

AB Komisyonu sözcülerinden Nabila Massrali, günlük basın toplantısında Kazakistan’daki protestolar ve Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talebiyle ülkeye KGAÖ’nün asker göndermesi hakkındaki soruyu cevapladı.

Kazakistan’daki herkese itidal çağrısı yaptıklarını hatırlatan ve problemlerin barışçıl yollarla çözülmesini arzuladıklarını vurgulayan Massrali, gösterilerde şiddete başvurulmasını ve yağmalama gibi olayları kınadıklarını söyledi.

Massrali, KGAÖ’nün asker göndermesini “not ettiklerini” ifade ederek “Tabii şunu söylemeden geçmemek gerekir. Bu tür bir girişim Kazakistan’ın egemenliği ve bağımsızlığına saygı göstermeli.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.