Kazakistan’da arka arkaya patlama ve kimyasal koku!

Kazakistan’da 2 Ocak’tan itibaren akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar ve sosyoekonomik vaziyetin kötüleştiği bahanesiyle başlatılan gösteriler ülkenin öbür kesimlerine sıçradı. Sokak olaylarına dönüşen protestolarda güvenlik kuvvetleri ile protestocular arasında çatışmalar meydana gelirken Almatı kentinin Türksib ilçesindeki bir mahallede art arda 3 patlama yaşandı. Patlamaların sonrasında havaya keskin kimyasal koku yayıldı.
Takip et
Kazakistan’da arka arkaya patlama ve kimyasal koku!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan günlerdir, LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı gerçekleştirilen protestolara sahne oluyor. Hükümetin istifası ve ülke genelindeki OHAL kararı da tansiyonu düşürmeye yetmezken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev bugün halka sesleniş konuşmasında kolluk güçlerine ve orduya teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma yetkisi verdiğini açıkladı.

26 PROTESTOCU, 18 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YAŞAMINI KAYBETTİ

Cumhurbaşkanı Tokayev’in verdiği talimatın Kazakistan‘da tansiyonu yükseltmesi beklenirken, bakanlığın olaylara ilişkin paylaştığı bilanço ülkede meydana gelen gerilimin vahametini bir defa daha gözler önüne serdi. 26 protestocunun öldüğü çatışmalarda 18 de güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği aktarılırken, 748 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı bildirildi.

Kazakistan’da arka arkaya patlama ve kimyasal koku!

OLAYLARIN DURULMADIĞI ALMADI’DA PEŞ PEŞE 3 PATLAMA

Tokayev’in talimatı sonrası sokak çatışmalarının yatıştırılamadığı Almatı kentinin Türksib ilçesindeki bir mahallede art arda 3 patlamanın yaşandığını bildirdi. Sputnik Kazakistan muhabiri patlamayla alakalı, “Patlamaları görmedim ama işittim. İnsanlar koşuşmaya başladı. Ben de panjurları kapadım, pencereden uzaklaştım ve ışığı kapattım” şeklinde konuştu. Muhabir, 3 patlamanın sonrasında havada keskin kimyasal kokunun oluştuğu söylendi.

Kazakistan’da arka arkaya patlama ve kimyasal koku!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.