adplus-dvertising

Kazakistan yerli aşısı QazVak’ın kullanımına başladı!

Kazakistan’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen yerli aşı QazVak (QazKovid-in) ilk olarak Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy’a uygulandı.
Takip et
Kazakistan yerli aşısı QazVak’ın kullanımına başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy’a, başkent Nur Sultan’daki 9 numaralı poliklinikte Kovid-19’a karşı yerli aşı QazVak’ın ilk dozu yapıldı.

Aşı sonrası kendisini iyi hissettiğini söyleyen Tsoy, ülkede bugün itibariyle halka uygulanmaya başlayan yerli aşı hakkında açıklamalarda bulundu.

Tsoy, Kazak Biyolojik Güvenlik Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli aşı QazVak’ın ilk aşamada 50 bin dozunun üretilerek bölgelere dağıtıldığını bildirdi.

Aşının doz kapasitesinin artırılması için çeşitli imalat tesisleri ile görüştüklerini kaydeden Tsoy, “Bu konuda Türk ortaklarımızın sahalarını da değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Tsoy, ülkesinin dünyada Kovid-19’a karşı kendi aşısını yerli olanaklarla geliştiren 5 ülkeden biri olduğunu da belirtti.

Daha önce Kazakistan Sağlık Bakanlığı, yerli aşı QazVak’ın ölü virüse dayalı teknikle hazırlanmış inaktif aşı olduğunu ve güvenliğinin kanıtlandığını açıklamıştı.

İkinci dozu 21 gün arayla uygulanan QazVak aşısının korunması için, özel soğutma sistemine gereksinim duyulmuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.