adplus-dvertising

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: ‘Referandumun sonucu siyasi yenilenmenin sembolü haline geldi’

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkesinde dün yapılan referandumun sonrasında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, “Referandumun neticesi siyasi yenilenmenin sembolü haline geldi” şeklinde konuştu.
Takip et
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: ‘Referandumun sonucu siyasi yenilenmenin sembolü haline geldi’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan’da dün anayasada değişiklik için gerçekleştirilen referandumda yüzde 77,18 evet oyunun çıkmasının sonrasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ulusa seslendi. Dün ülkesinde mühim tarihi olay meydana geldiğini söyleyen Tokayev, “Ülkemiz gelişmenin yeni aşamasına geçti” şeklinde konuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: ‘Referandumun sonucu siyasi yenilenmenin sembolü haline geldi’

Vatandaşların büyük kısmının anayasal değişiklikleri desteklediğine işaret eden Tokayev, oy kullanma işleminin demokratik isteklere uygun yapıldığını ifade ederek, “Referandumun neticesi siyasi yenilenmenin açık sembolü haline geldi. Vatandaşlarımız büyük sorumluluk ve vatanseverliği sergiledi. Yeni ve adil Kazakistan’ı inşa etmekte birleştiğimizi gösterdik” şeklinde konuştu.

Anayasal değişikliklerin devletliğin temelini kökten değiştireceğini ve toplumun gelişmesine yeni ivme kazandıracağını kaydeden Tokayev, referanduma aktif katılımdan ve desteklerinden dolayı halkına teşekkür etti.

“Yenilenmiş anayasa temelinde bütün devlet kurumlarının işleyişi için daha etkin bir model oluşturacağız”

Anayasa’daki değişikliklerin reformların başlangıcı olduğuna dikkati çeken Tokayev, “Ülkemizin modernizasyonuna devam edeceğiz. Yenilenmiş anayasa temelinde bütün devlet kurumlarının işleyişi için daha etkin bir model oluşturacağız, aralarındaki kontrol ve denge mekanizmalarını güçlendireceğiz” şeklinde konuştu.
Emek, bilgi ve toplumsal katılımın ülkenin sürdürülebilir kalkınmasının ana etkenleri haline gelmesi gerektiğinin altını çizen Tokayev, “Fakat böyle kendi kendine yeterli orta sınıfı ve verimli ekonomiyi yaratabiliriz. Bu Şekilde bir ekonomi, adil gelir dağılımını, kaliteli iş yerlerinin yaratılması, hayat seviyesinin artmasını hedefleyecek” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: ‘Referandumun sonucu siyasi yenilenmenin sembolü haline geldi’

Cumhurbaşkanı Tokayev, devlet kurumlarının tamamen iyileştirilmesi ve bürokrasiden arındırılmasıyla alakalı ayrıntılı çalışmaların devam edeceğini belirterek, “Toplumun beklentilerini ve taleplerini karşılayan gelişmiş bir devlet inşa etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ülkenin ekonomik kaynaklarının dar bir grubun eline toplanmasını sağlayan mevzuatların gözden geçirmeleri gerektiğinin altını çizen Tokayev, kendi kararıyla yasadışı yurt dışına çıkarın paraların ülkeye geri getirilmesi ve yasadışı özelleştirilen aktifleriyle alakalı kurumlar arası komisyon yaratıldığını dile getirdi.

Tokayev, insan hak ve özgürlüklerini koruma sistemini geniş bir biçimde güçlendirilmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanının yakın akrabaları üst düzey devlet görevi yapamayacak

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, ülkede ve yurtdışında kurulan toplam 10 bin 12 sandıkta sayım işlemleri sona erdiği ve 11 milyon 734 bin 642 seçmenden 7 milyon 986 bin 293’ünün oy kullandığı referanduma katılım oranı yüzde 68,06 olduğu söylendi. Seçmenin yüzde 77,18’i anayasa değişikliklerine “evet” cevabını verirken, yüzde 18,66’sı ise “hayır” şeklinde konuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: ‘Referandumun sonucu siyasi yenilenmenin sembolü haline geldi’

“Süper başkanlık” yönetim sisteminden “kuvvetli parlamentolu başkanlık” sistemine geçişi öngören anayasa değişikliklerine göre, cumhurbaşkanı görev süresi boyunca herhangi bir partiye mensup olamayacak. Cumhurbaşkanının yakın akrabaları üst düzey devlet görevi ve yarı kamu sektöründe yöneticilik yapamayacak. Anayasa Mahkemesi başkanı ve hakimler, Yüksek Mahkeme Başkanı ve hakimler, Merkez Seçim Komisyonu başkanı ve mensupları, Yüksek Denetim Odası başkanı ve mensupları, kolluk güçleri, askeri personel, milli güvenlik kurumu çalışanlarının siyasi partilere ve sendikalara üyeliği yasaklanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.