Kazakistan Cumhurbaşkanı göstericilerin öldürülmelerini istedi!

Kazakistan’da LPG fiyatlarına zam yapılması ardından başlayan gösteriler şiddetlenerek sürerken orduya eylemciler içi “vur” emri veren Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’den kaosu zirveye çıkaracak yeni bir açıklama geldi. Tokayev şiddet olaylarına karışan insanların bir defa daha “terörist” diyerek tanımlayıp, “Teröristler polisleri ve genç askerleri öldürüyor. İdari binaları ateşe veriyor, dükkanları yağmalıyor. Onları öldürmeliyiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Kazakistan Cumhurbaşkanı göstericilerin öldürülmelerini istedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazakistan‘ın batısında 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik vaziyetin kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin öbür kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik kuvvetleri ile protestocular arasında çatışmalar meydana geldi. Bu gelişmelerin sonrasında ülke genelinde ilan edilen “yüksek tehlike alarmı” sebebiyle güvenlik tedbirleri artırılmış vaziyette.

ALMATI VE NUR SULTAN’DA POLİS KUŞ UÇURMUYOR

Ülkenin en büyük şehri Almatı’da polis kontrol noktaları kuruldu, güvenlik kuvvetleri devriye geziyor. Bazı işyerlerinin tekrardan açılmasıyla beraber halk yiyecek almak için dışarı çıktı. Benzin istasyonları önünde araç kuyrukları oluştu. Akaryakıt istasyonlarının kapanmasının, ortalama 2 milyon nüfuslu şehirdeki gıda dağıtımını kesintiye uğrattığı söyleniyor. Başkent Nur Sultan’ın bütün giriş ve çıkışlarına da polis kontrol noktaları kuruldu. Ülke genelinde internet kesintisi sürüyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı göstericilerin öldürülmelerini istedi!

TOKAYEV: EYLEMCİLERİ ÖLDÜRMELİYİZ

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise şiddet olaylarına karışan teröristlerle herhangi bir görüşme yapılmayacağını, terörle mücadelenin süreceğini belirtti. Tokayev “Teröristler polisleri ve genç askerleri öldürüyor. İdari binaları ateşe veriyor, dükkanları yağmalıyor. Onları öldürmeliyiz” şeklinde konuştu. Almatı halkına güvenliği temin etmek için evde kalmaları çağrısı yaptı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı göstericilerin öldürülmelerini istedi!Kasım Cömert Tokayev

GÖZALTILAR SÜRÜYOR

Kazakistan‘da gözaltılar da sürüyor. Protestolar sebebiyle 6 Ocak’ta görevinden alınan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov devletenet şüphesiyle gözaltına alındı. Öte yandan Rusya, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü misyonunun bir parçası olarak Kazakistan‘a yeni askeri birlik gönderdi. Yeni gönderilen Rus askerleri Almatı havaalanına indi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı göstericilerin öldürülmelerini istedi!

ALMATI HAVALİMANINDA KONTROL SAĞLANDI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Kazakistan‘daki Rus askerlerinin Almatı’daki Rusya konsolosluğu ve öbür mühim kurumların güvenliğini sağlayacağını belirtti. Rus askerlerin, Kazakistan kolluk güçleriyle beraber Almatı havaalanında kontrolü sağladığını duyurdu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı göstericilerin öldürülmelerini istedi!

PROTESTOLARDA ÖLENLERİN SAYI 44’E YÜKSELDİ

Tokayev cuma günü güvenlik kuvvetlerine huzuru bozanları öldürmeleri için “vur emri” vermişti. Güvenlik kuvvetleri şu ana kadar 26 göstericiyi öldürdü, 18 polis gösteriler esnasında yaşamını yitirdi. Olaylarda 4 bin 400’den fazla kişi gözaltına alındı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.