Kazakistan askeri yardım istiyor!

Kazakistan’da Mangistav bölgesinde akaryakıt zammı için başlayan gösteriler ülkenin tamamına yayıldı. Başkent Nursultan, Mangistau bölgesi ve Almatı kentinde OHAL ilan edildi. Kazak hükümeti istifa ederken, Türkiye ve Rusya’dan açıklama geldi.
Takip et
Kazakistan askeri yardım istiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2022’yi büyük zamlarla karşılayan Kazakistan halkı son birkaç gündür ülkenin büyük şehirlerinde sokaklara dökülmüş vaziyette. Eylemler LPG fiyatlarının iki katına çıkması üstüne başlarken birçok yerde polis ve askerlerin müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Bugün eylemciler ülkenin en büyük şehri Almatı’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Konutu’nu basarak ateşe verdi. Dumanlar şehrin birçok noktasından görülürken yetkililer şehirde olağanüstü hâl (OHAL) ilan etti.

OHAL akşam saatleri itibariyle ülke çapında geçerli olacak biçimde genişletildi.

Cumhurbaşkanı müttefiklerinden askeri yardım istedi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, eylemlerden dolayı “terörist çeteleri” sorumlu tutarken müttefiklerinden askeri yardımının lüzumlu olduğunu belirtti.

Tokayev, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) yardım istedi ve “teröristlerin” ülke genelindeki stratejik tesisleri ele geçirdiğini öne sürdü.

Tokayev Çarşamba günü geç saatlerde basına yaptığı açıklamada, “KGAÖ ortaklarımıza ulaşmanın uygun ve zamanında olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Tokayev: Örgütlü teröristler yurtdışında eğitildi
Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin çeşitli kentlerinde hükümet binalarını ve öbür tesisleri basan şiddetli protestocuları sert bir dille eleştirdi. Öte Yandan, konuşması esnasında ülkenin en büyük kenti Almatı’nın dışında bir askeri birlikle “teröristler” arasında “yoğun bir çatışmanın” sürdüğünü iddia etti. Tokayev, bu son derece örgütlü “teröristlerin” yurtdışında eğitildiğini öne sürdü.

Kasım Cömert Tokayev, “Bu terörist çeteler uluslararasıdır, yurtdışında ciddi eğitimler almıştır ve Kazakistan’a saldırıları bir saldırganlık eylemi olarak görülebilir ve görülmelidir.” şeklinde konuştu.

Kazakistan askeri yardım istiyor!

En az 317 kişi yaralandı, 8 polis öldürüldü
Kazakistan İçişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, ülkedeki eylemler esnasında 8 polis memuru ve Ulusal Muhafız askerleri öldürüldü, 317 kişi de yaralandı.

‘Silah dağıtıldı’ iddiası ve yağma haberleri
Bugün öğle saatlerinde Almatı’da çekildiği öne sürülen bir videoda protestoculara silahlar dağıtıldığı gözüktü.

Öte yandan Almatı’dan birçok dükkânlar, market ve silah satıcısının yağmalandığına ilişkin haberler mevcut. Şehirde birkaç büyük alışveriş merkezi de yağmalanmış vaziyette.

Seifullin caddesi üstündeki MEGA Park isimli AVM de yağmacılar tarafından saldırıya uğradı, fakat güvenlik görevlileri saldırıyı püskürtmeyi başardı.

Öte yandan silahlı grupların eline geçtiği söylenen Almatı havalimanında Silahlı Güçlerine bağlı iki askerin öldürüldüğü bildirildi.

En az 200 kişi gözaltına alındı
Kazakistan İçişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, ülke genelinde 200’den fazla kişinin gözaltına alındığını belirtti. Öte yandan bakanlık ortalama 100 polis memurunun yaralandığını ve 37 polis aracı hasar gördüğünü iddia etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Hükümet yetkililerine yönelik şiddet, holiganlık ve hükümet binalarına yönelik saldırılarla alakalı 13 vakayla alakalı ön soruşturma açıldı. 200’den fazla kişi kamu düzenini ihlalden gözaltına alındı” dendi.

Eylemlerin sonrasında yöneticiler şimdiden geri adım attı
Eylemler sebebiyle şimdiden kabine istifa etmiş ve yöneticiler en az 6 ay boyunca sübvanse edilmiş fiyat üstünden yakıt satışını sürdürmeyi kabul etmiş vaziyette.

Hükümet yetkilileri eylemleri “aşırılıkçılar ve radikallerin saldırıları” olarak nitelendirirken başkent Nur-Sultan ve Almatı gibi şehirlerde internet erişimini kesmiş vaziyette.

Kazakistan’ın bir öbür büyük şehri Aktobe’deyse eylemciler belediye binasını ele geçirdi.

Alkollü içki satışı yasaklandı
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, imzaladığı kararnameyle Almatı şehrinde ve eylemlerin ilk başladığı Mangıstav bölgesinde ilan edilen olağanüstü hal dönemi boyunca silah, mühimmat ve alkollü içkilerin yanı sıra patlayıcı maddeler ve zehirli maddelerin satışını yasakladı.

Eylemler ilk olarak 2011’de maaşları ödenmeyen petrol işçilerinin greve çıktığı Mangistav’daki Aktav ve Jañaözen şehirlerinde patlak verdi.

Kazakistan askeri yardım istiyor!

2011’de greve çıkan işçilere polis ateş açmış ve 10’un üstünde kişiyi katletmişti. Kazakistan Komünist Partisi de grev gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı.

OHAL 19 Ocak’a kadar sürecek
Bunun yanı sıra, Almatı’ya ulaşım da kısıtlanmış vaziyette. İlan edilen olağanüstü halin 19 Ocak’a kadar devam edeceği açıklandı.

Öte yandan protestocular ulusal televizyon kanalı Qazaqstan’ın Almatı şubesini de ateşe verdi.

AB’den ‘şiddetten kaçınma’ çağrısı
AB’nin Dış Eylem Servisi bugün Kazakistan’daki krizin bütün taraflarını “şiddetten kaçınmaya” çağırdı ve “barışçıl bir çatışma çözümünü” istedi. AB’nin Dış Eylem Servisi’nin açıklamasında öte yandan, “ülkenin güvenlik çıkarlarını savunurken, barışçıl protestolara ilişkin temel haklara saygı işitme ve basın özgürlüğü, bilgiye erişim ve güç kullanımında orantılılık konusundaki taahhütlerini yerine getirme konusunda” Kazak hükümetine güvendiğini kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.