Kaza Namazı nasıl kılınır, Kaza Namazı için nasıl niyet edilir?

Dinimizde namazını kılamamış olan kişilerin bir vakit namazlarını vaktinin dışında kılarlar ise o namazı kaza yapmış olurlar. Yani namazını vaktinin dışında kılma vaziyetine kaza denmektedir. Kaza namazı kişilerin bazı vaziyetlerde tercih etmesi gerektiği namazlardır.
Takip et
Kaza Namazı nasıl kılınır, Kaza Namazı için nasıl niyet edilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kaza Namazı Nedir?

Günümüzde namazını kılamamış olan kişi bir vakit boyunca namazını normal vaktinin dışında kılar ise o namazı kaza etmiş olmaktadır. Yani vakit namazını olması gerektiği vaktinin dışında kılmaya kaza isimi verilmektedir. Namazı vaktinde kılmaya esasında namazı eda etmek denmektedir. Vakit namazlarını kaza vaziyetine bırakmak bilinçli yapılmaması lüzumlu olan bir harekettir. Fakat kılınamamış olan herhangi bir namaza “vaktinde kılınmadı o yüzden artık geçti” gibi bir ifade kullanmak söz konusu olmamaktadır. Çünkü vaktinde kılınamadığı için kaçırılan namazın kaza edilmesi dinimize göre farz olmaktadır. Yani vaktinde kılınmamış bulunan beş vakit olan farz namazın kazası farz olmaktadır. Bu vaziyet vitir namazında da değişkenlik göstermektedir. Çünkü vitir namazının kazası da vacip olmaktadır.

Kaza Namazı Kaç Rekattır?

Dinimize göre kaza edilecek olan bu vakit namazının farzları ne biçimde kılınıyorsa gene aynı biçimde kaza namazında da kılınmaktadır.
Sabah namazı kazasının 2 rekât farzı kılınır,
Öğle namazı kazasının 4 rekât farzı kılınır,
İkindi namazı kazasının 4 rekât farzı kılınır,
Akşam namazı kazasının 3 rekât farzı kılınır,
Yatsı namazı kazasının 4 rekât farzı kılınır,
Vitir namazı kazasının 3 rekât aynen kılınır.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Dinimizde kazaya kalmakta olan namazlar genel olarak o namazın farz olan rekatlarını kılmak sureti ile gerçekleştirilir. Kaza namazında kılınacak farzların kılınışı vakit namazları farzlarının kılınışı ile aynıdır. Kazaya kalan namazların kılınmasını biçimi, kaza edilecek olan vakit namazının kılınma biçimi ile aynı olmaktadır.

Kaza Namazı Ne Zaman Kılınır?

Günümüzde kaza namazı kılmak maksadı ile belirli bir zaman bulunmaz. Kerahat vakitlerinin dışında, vakti kaçırılan herhangi bir namaz, gün içerisinde ve ya daha sonra da kaza edilebilir. Öğle namazını kaçıran bir kişi kazasını yatsı namazının hemen peşine yapabilir. Yani öğlenin kazası öğle vakitlerinde yapılacak gibi bir sınırlama bulunmaz.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Dinimize göre her ne kadar kaza namazında, vakit namazının da farzı benzer biçimde kılınıyor olsa dahi niyet biçimi farklı olur.

Örneğin;
Sabah namazının kazası ismine niyet edilme biçimi; “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine tam yetişip de kılamadığım bu sabah namazını kılmaya” ya da “Niyet ettim Allah rızası için, üstümdeki bu sabah namazını kaza etmeye” diyerek niyet edilerek toplam 2 rekat farz kılınmaktadır.
Öğle namazı kazası ismine; “Niyet ettim Allah rızası için, tam vaktine yetişip de kılamamış olduğum öğle namazını kılmaya” ya da “Niyet ettim Allah rızası için, üstümde var olan bir öğle namazını da kaza etmeye.” biçiminde bir niyet edilerek toplam 4 rekat farz kılınmaktadır.
İkindi namazı kazası ismine; “Niyet ettim Allah rızası için, tam vaktine yetişip de kılamamış olduğum ikindi namazını kılmaya” ya da “Niyet ettim Allah rızası için, üzerimdeki bir ikindi namazını da kaza etmeye.” biçiminde bir niyet edilerek toplamda 4 rekat farz kılınmaktadır.
Akşam namazı kazası ismine; “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine tam yetişip de kılamadığım bu akşam namazını kılmaya” ya da öbür bir deyiş ile“Niyet ettim Allah rızası için, tam üstümde olan akşam namazını da kaza etmeye.” biçiminde bir niyet edilerek toplamda 3 rekat farz kılınmaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.