adplus-dvertising

Kaz dağlarındaki maden alanları ağaçlandırılacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kaz Dağları’ndaki altın madeninin bakanlığa devredildiğini açıkladı. Bakan Pakdemirli bölgede ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılacağını belirtti.
Takip et
Kaz dağlarındaki maden alanları ağaçlandırılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale’nin Bayramiçi ilçesinde, Kanadalı Alamos Gold şirketine tahsis edildikten sonra çevre katliamı ile gündeme gelen Kaz Dağları’ndaki maden sahasının, bakanlığa devredildiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Bakan Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Öztunç, ’Orman Genel Müdürlüğü 2019 Senesi Sayıştay Düzenlilik Raporu’nda, maden işletme sahalarının büyük çoğunluğunda rehabilite çalışmalarının yapılamadığını, verilen izinler doğrultusunda belli plan ve proje çerçevesinde işletilmesi ve çalıştırması lazımken, sahalarda düzensiz çalışmaların yapıldığına ilişkin tespitlerin yer aldığını kaydetti. Sayıştay raporlarına yansıyan problemin Çanakkale Bayramiçi ilçesi sınırlarında ’Kirazlı Altın Ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme’ projesi için de geçerli olduğuna dikkat çeken CHP’li Öztunç, proje sahibi Kanadalı Alamos Gold şirketine bağlı Doğu Biga Madencilik firmasına verilen izinlerin 27 Ekim 2020’de geri teslim alınarak iptal edildiğini; fakat binlerce ağacın kesildiği alanda rehabilitasyon çalışmalarının hala başlatılmadığına değindi.

Ali Öztunç, Kaz Dağları’ndaki maden sahası hakkında orman izninin hangi gerekçeyle hangi tarihte iptal edildiğini, sahasının rehabilitasyon çalışmaları kapsamındaki yapılan çalışmaları sordu.

’BAKANLIĞIMIZ TASARRUFUNA GEÇMİŞTİR’

Bakan Pakdemirli, CHP’li Öztunç’un soru önergesine verdiği cevapta, “İlgili orman izni, yenilenmiş ruhsat ile beraber süre uzatımı için başvuruda bulunulmaması sebebiyle 10 Kasım 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında etüt proje çalışmaları devam etmektedir. Bakanlığımızın, ağaç dikme seferberliği programı kapsamında maden sahalarının rehabilitasyonu ve tekrardan ormana kavuşturulması çalışmaları yer almaktadır. Söz konusu saha geri teslim alınarak bakanlığımız tasarrufuna geçmiştir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.