Kaz Dağları’nda Siyanürlü Katliam Yapan Şirketten Skandal Sözler!

Kaz Dağları’nda yapılan altın arama çalışmalarında siyanür kullanımıyla gündeme gelen Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey: “Yabancı işçi çalıştırmıyoruz. Çünkü, Türkler taş taşımakta çok iyiler.”
Takip et
Kaz Dağları’nda Siyanürlü Katliam Yapan Şirketten Skandal Sözler!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kaz Dağları’nda yapılan altın arama çalışmalarında siyanür kullanımı ve ağaç katliamı gündeme oturmuştu. TEMA Vakfı, Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’nde altın madeni yapımı sırasında 45 bin olarak açıklanmasına rağmen 195 bin ağaç kesilmesi nedeniyle imza kampanyası başlatmıştı. Binlerce vatandaş da kampanyaya destek vermişti.

Kaz Dağları’nda yapılan çalışmalarda altın arayan maden şirketi Alamos Gold’un CEO’su, Türkiye’de çalışmaya başladıklarında doların 2.9 lira olduğunu, şimdi ise 6 lira seviyesinde seyrettiğini, bunun da kendilerine maliyetlerin yarı yarıya azalması olarak geri döndüğünü söyledi. McCluskey konuşmasında, “Maliyetlerimizin yüzde 65’lik bölümü Türk lirasından oluşuyor. Ülkedeki doların yükselişi bize fayda sağlıyor. Hiç yabancı işçi çalıştırmıyoruz. Türkler taş taşımakta çok iyiler” ifadelerini kullandı. Sunucunun yabancı işçi çalıştırılmamasına verdiği tepki ise alaycı bulundu.

100 MİLYON DOLAR YATIRIMA 4 MİLYAR DOLAR KAZANÇ

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin konuşmaya dair videoyu Twitter hesabından paylaştı. Tekin yaptığı yorumda, “Bizim insanımız taşeron olarak madende çalışıyor, bizim doğamız yok oluyor. Kaz Dağları zehirleniyor. Türkiye kaybediyor” ifadelerini kullandı. Bir Kanada şirketi olan Alamos Gold’un bölgeye 100 milyon dolar yatırım yapıp 4 milyar dolar gelir elde edecek olması da sosyal medyada büyük tepki gördü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.