Kayseri’de utandıran görüntü! Kümbetlere zarar verdiler

Kayseri’de, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan tarihi kümbetlere kimliği belirsiz kişilerce sprey boyalarla yazılar yazılarak, zarar verilmesi tepki çekti.

MerkezKocasinan ilçesindeSerçeönü mahallesindeki 1363 yılında yapılan Ulu Hatun Türbesi ve12’nci yüzyıla ait Hacı Çavlı kümbetlerinin duvarlarına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından sprey boyayla yazılar yazılarak, zarar verildi. Tarihi yapılara yazı ve çizimlerle zarar verilmesine mahallesakinleri ve tarihçilertepki gösterdi. Tarihçi Yazar Mustafa Cingil, “Kayseri bulundurduğu tarihi yapılar itibarıylaaçık hava müzesi gibi şehir. Selçuklu yapılarının yoğunluklu olduğu bir şehirde kümbetler geçmiş tarihte atalarına sahip çıkma adına yapılmış eserlerdir. Ne yazık ki bu gelenek gerekli saygıyı görmüyor. Atalarımıza saygı göstermeyi başaramıyoruz. Duvarlar sprey boya ile tahrip edilmiş. Birçoğu bakımsız ve atıl halde. Eserlerdeki bu görüntü bu şehre yakışmıyor” dedi.

Kayseri’de utandıran görüntü! Kümbetlere zarar verdiler
Mahalle sakinlerinden Ahmet Arslantaş ise, “Bu tür tarihi yapılara sahip çıkılmalıdır. Kümbetler hangi kurumlara bağlı ise sahip çıksın. Bu tür yapılara Avrupa’da olsa kimsezarar vermeye cesaret bile edemezdi.Tarihimize tarihi eserlerimize sahip çıkılsın istiyorum” dedi.

Kayseri’de utandıran görüntü! Kümbetlere zarar verdiler

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı