Kayseri Valisi vatandaşları uyardı! “Vaka sayası artıyor”

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, koronavirüs risk haritasında yüksek riskli iller arasında bulunan şehirde denetim yaptı. Vali Günaydın, vaka artışının en büyük sebebinin akraba ve ev ziyaretleri olduğunu belirtti.
Takip et
Kayseri Valisi vatandaşları uyardı! “Vaka sayası artıyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında, Kayseri’de 20-26 Şubat tarihleri arasında 100 bin kişide vaka sayısı 88,05’ken, 27 Şubat-5 Mart tarihlerini kapsayan güncel haritada 97,72’ye yükseldi. Bu kapsamda, Vali Günaydın beraberinde İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ve Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile beraber şehrin en yoğun olduğu İstasyon caddesinde denetim yaptı. Vali Günaydın, faaliyet gösteren belediye otobüslerini kontrol etti, vatandaşlara maske ve mesafe kuralına uymaları ile alakalı uyarılarda bulundu.

Vali Günaydın, pandemi ile mücadelenin yoğun biçimde devam ettiğini söyleyerek, “Ne vaziyette olduğumuz açık bir biçimde paylaşıyoruz. İlimizde son 15 günde vaka artışlarını hepimiz görüyoruz. Vaka sayısını düşürmek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Kurallar ile alakalı gelen ihbarları değerlendiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız okullarımızda hangi sınıfların yüz yüze eğitim göreceğini açıkladı. Bazı özel okullarda yüz yüze eğitimin olmadığı sınıfların açıldığını belirledik. Görevlilerimiz tutanaklarını tuttu. Bu okul yöneticileri ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Bu kurallar toplum sağlığının korunması maksadıyla getirildi” şeklinde konuştu.

‘ZİYARETLERİ ERTELEYELİM’

Aile ziyaretlerinin koronavirüs bulaşına en büyük neden olduğunu vurgulayan Vali Günaydın, “Lütfen eş, dost, akraba ziyaretlerini bir müddet erteleyelim. ‘Komşumdan, akrabamdan virüs bulaşmaz’ düşüncesi son derece yanlış. Taziye ziyaretlerinde de kaçınmalıyız. Kırsal mahallelerde toplu olarak ekmek yapmak, mantı yapmak gibi faaliyetler durdurulmalı. Sağlık çalışanlarını yükünü ağırlaştırmayalım. Unutmayalım ki bir tek vaka bile kişi sayısını 100’e çıkarabiliyor” diyerek konuştu.

Öte yandan, şehirde dün uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sonrasında bugün cadde ve sokaklarda yoğunluk meydana geldiği görüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.