Kaymakam adayı alımı için başvurular başlıyor!

İçişleri Bakanlığı, 110 kaymakam adayı alımı için düğmeye bastı. Müracaatlar 26 Mayıs’tan itibaren alınacak.
Takip et
Kaymakam adayı alımı için başvurular başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, sınava girecek adaylarda, yurt içindeki üniversitelerin yahut diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az 4 senelik lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden yahut bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer verilen derslerin en az yüzde 80’ine sahip olan öbür bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olma koşulu aranacak.

Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört senelik lisans eğitimi yapan ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapanlar da sınava başvurabilecek.

Öte Yandan adaylarda, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmaları ve askerlikle ilişiklerinin bulunmaması yani Askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş yahut yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartları da aranacak.

Adaylar müracaatlarını, 26 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C kimlik numaraları ve aday şifreleriyle yahut diledikleri bir müracaat merkezinden yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak müracaatlarını tamamlayacaklar.

Sınav, 10 Temmuz’da saat 10.15’te Ankara’da yapılacak. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. Sınavda 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) süre tanınacak.

Sınavda, 100 tam puan üstünden 70 ve daha yüksek puan alan adaylardan, ilan edilen kadronun 4 katı olan 440 aday mülakata katılmaya hak kazanacak. 440’ıncı adayla aynı puanı alan öbür adaylar da mülakata katılmaya hak kazanarak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.