Kayıtsız göçmenler toplanacak, toplu halde yaşamaları engellenecek!

Mülteci politikası için hükûmet yeni bir yol haritası hazırlıyor. Kentlerde toplu hâlde yaşamaları engellenecek. Kaçak mülteci çalıştıran işverenlere sıkı denetim geliyor. Suriye sınırındaki kamplarda hazırlıklar da hızlandırıldı.
Takip et
Kayıtsız göçmenler toplanacak, toplu halde yaşamaları engellenecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de son zamanda münakaşaya açılan mülteci politikası için hükûmet yeni bir yol haritası hazırlıyor. Bu kapsamda, Türkiye’de il ve ilçe bazında özellikle ikamet izni olmayan göçmenlerin belirlenerek, sınırdaki kamplara gönderilmesi, mültecilerin başta büyükşehirler olmak üzere toplu olarak bir mahalle yahut semte yaşamalarının önlenmesi ve kayıt dışı mülteci çalıştırılmasının önüne geçilmesi için hazırlık yapılıyor.

AK Parti milletvekillerinin sahada yaptıkları çalışmalarda ve parti yönetiminin kamuoyu incelemelerinde Türkiye’deki Suriyeli ve Afgan göçmenlerle alakalı özellikle ‘ucuz ve kaçak işgücü sağlamaları sebebiyle işsizliği artırdıklarına’ yönelik şikâyet ve tespitler yer alıyor. Birçok milletvekili seçim bölgelerindeki çalışmalarında vatandaşın ‘Suriyeli göçmenlerle’ alakalı şikâyetini dile getirdiğini, özellikle bu göçmenlerin kentlerin belli bölgelerinde kümelendiğini, kendilerine özgü yaşam alanları yarattıklarını gözlemlediklerini belirtiyor. AK Partili vekiller bu tespitlerini Genel Merkez yönetimine ve zaman zaman alakalı Bakanlara da aktarıyor.

DENETİMLER ARTIRILACAK

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden sonra başlayan yeni mülteci göçü münakaşaları ile beraber hükûmet bu konuyu gündemine alarak yeni bir eylem planı yaratılmasını tartışıyor. Öncelikli olarak Afgan göçüne karşı sınırlar takviye edilip, Türkiye-İran sınırındaki duvar inşa çalışmalarına hız verildi. Sınırdaki alay konumundaki birlik, tugay seviyesine çıkarıldı. Jandarma, 9 tabur, 44 karakol ve 150’ye yakın kulede görev yapmaya başladı. Sınırda 7-8 ‘kör noktada’ gerçekleşen kaçak geçişlere karşı da önlem alındı, personel takviyesi yapıldı. Bir taraftan da Türkiye’nin 81 iline yayılan Suriyeli göçmenlerin, Suriye sınırındaki kamplara gönderilmesi için hazırlıklar başlatıldı. Bu kapsamda Türkiye genelinde il ve ilçe bazında ikamet izni olmayan mültecilerle alakalı bir çalışma yapıldığı söylendi. Kaydı olmayanların yerleştirilecekleri sınırdaki kamplarda hazırlıklar hızlandırıldı. İdlib’de Suriyeli mülteciler için inşa edilen briket evlerin bir an önce bitirilmesi ve sayılarının artırılarak, Türkiye’de izni olmayanların bu evlere yerleştirilmesinin planlandığı söylendi.

Hükûmet öte yandan, Suriyeliler başta olmak üzere il ve ilçelerde mültecilerin belli bölgelerde toplu hâlde yaşamalarının ve kolay hareket etmelerinin önüne geçmek için çalışma yapıyor. İkamet izni ve çalışma izni olmayan mültecilerin ülkelerine yahut Suriye sınırındaki kamplara gönderilmesi için teşvik edici politikalar tespit edilecek. ‘Ucuz iş kuvveti’ mantığı ile kaçak olarak mülteci çalıştırdığı belirlenen iş yerleri ve işverenler mercek altına alınacak. Denetimler artırılacak, kaçak mülteci çalıştıranlara yüksek para cezası verilecek.

YALNIZCA 50 BİNİ ORADA YAŞIYOR

Resmî rakamlara göre, ‘Geçici koruma altındaki’ Suriyeli sayısı 4 milyona yaklaşmasına karşın, kamplarda kalan mülteci sayısının 50 binlere kadar gerilediği söylendi. Kaydı olmayanlarla beraber 7-8 milyonu bulduğu söylenen Suriyeli mülteciler, başta büyükşehirler ve sınır illeri olmak üzere Türkiye’nin 81 iline dağılmış vaziyette. Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 99’u kentlerde yaşıyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün verilerine göre en çok Suriyeli barındıran şehir 530 bin 234 kişi ile İstanbul. İstanbul’u 455 bin 702 kişi ile Gaziantep, 436 bin 472 kişi ile Hatay takip ediyor. Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoğun olduğu şehir ise yüzde 42,5 ile Kilis. Kilis’te 142 bin 792 Türk vatandaşı ile 105 bin 626 kayıtlı Suriyeli bulunuyor. Kayıtlı olmayanlarla beraber Kilis’teki Türk nüfusunun Suriyeli nüfusun gerisinde kaldığı söyleniyor.

HASSASİYET OLUŞTU

AK Parti kaynakları, yeni göçmen politikası konusunda yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verirken “Özellikle büyükşehirlerde gettolaşmaya başladılar. Bu çok büyük bir sıkıntı. Afgan mültecilerle alakalı münakaşalar da başladı. Dolayısıyla toplumda bu konularda var olan hassasiyet biraz daha arttı. Bu hassasiyeti dikkate alarak, mültecilere yönelik yeni önlemler, belki geri dönüşlerini teşvik edecek politikalar tespit edilecek” değerlendirmesini yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.