adplus-dvertising

Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül

Bitlis’in Ahlat Belediyesi, 12. Yüzyıl’da Şeref Bin Ebu’l Mutahhar El-Ensâri tarafından yazılan ve şu an kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ isimli kitabın bulunması için çalışma başlattı.
Takip et
Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ahlat tarihinin ve stratejik önemi noktasında mühim verilerin gün yüzüne çıkacağı düşünülen kayıp kitabın bulunulması için ilana çıkan Ahlat Belediyesi, kayıp kitabın kopyasını getiren kişiye fahri hemşerilik beratı, 3 gün Ahlat’ta konaklama ve gezi ile 60 bin TL ödül verileceğini duyurdu. Konuyla alakalı basın mensuplarına açıklama yapan Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, Müverrih Ünlü Ebu’l-Fidâ tarafından 14.yüzyılın ilk yarısında yazılmış olan Ortaçağ tarihi kaynaklarında isminden söz edilen ve Şeref Bin Ebu’l Mutahhar El-Ensâri tarafından 12.yüzyılda yazılmış olan ‘Ahlat Tarihi’ isimli kitabın günümüzde nerede olduğunun bilinmediğini ve bulmak için ödül bıraktıklarını belirtti.

Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül

“Ahlat, Anadolu’nun kapısı ve tapusu niteliğindedir”

Ahlat tarihinin ve stratejik önemi noktasında bu kitabın kopyasını getiren kişiye fahri hemşerilik beratı, 3 gün Ahlat’ta konaklama ve gezi ile 60 bin TL ödül verileceğini söyleyen Başkan Çoban, “Malumunuz Ahlat Anadolu’ya giriş kapımızdır. Bin sene önceki başkentimiz ve tarihin en ihtişamlı kentlerinden birisidir. Bu vesileyle de tarihimizde özellikle mukayese edildiğinde bazı kentler muadil şehirlerdir. Bunlar Kahire’dir, Bağdat’tır, Mısır’dır. Bu vesileyle Ahlat bu şehirlerle eşdeğerdir. Gene Kubbet-ül İslam olmasıyla beraber Buhara ve Belh ile kardeş kenttir. Bu mühim kentlerin tamamının ismine yazılan tarih kitapları var. Bizde bu incelemeyi yapmamız sonucunda ismine bahsedilen tarih kitabının kim tarafından yazıldığını belirledik. Bu eserin bulunması içinde bir ilanda bulunmak istiyoruz. Türk medeniyetinin Büyük Asya’dan Anadolu’ya göçündeki ilk durak olan Ahlat, aynı zamanda 1071 Malazgirt Savaşı’nın planlama ve hareket noktası olması itibariyle Anadolu’nun kapısı ve tapusu niteliğindedir. Müverrih Ünlü Ebu’l-Fidâ tarafından 14.yüzyılın ilk yarısında yazılmış olan Ortaçağ tarihi kaynaklarında isminden söz edilen ve Şeref Bin Ebu’l Mutahhar El-Ensâri tarafından 12.yüzyılda yazılmış olan ‘Ahlat Tarihi’ isimli kitabın günümüzde nerede olduğu bilinmemektedir. Bin sene önceki başkentimiz olan Ahlat tarihini ve stratejik önemini bütün yönleriyle ortaya çıkmasına vesile olmak amacıyla bu eserin bulunması vaziyetinde bulup getiren kişiye hem belediyemizce bin senelik başkentimizden fahri hemşerilik beratı, hem de Ahlat sevdalılarınca 60 bin TL’lik bir maddi ödülle de ödüllendirileceğini ilan etmek istiyoruz. Öte Yandan 3 günde burada konuk ederek ağırlayacağız. Şimdiden bu işe katkı sunacak bütün tarihçi ve araştırmacılarımıza şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül

Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül

Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül

“Kayıp kitabın bulunması Ahlat ve Anadolu tarihi için çok büyük katkı sunacaktır”

Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı ve Eski Ahlat Kenti Kazı Başkanı Dr. Öğr. Mensubu Mehmet Kulaz, kitabın bulunması halinde bir dönüm noktası olacağını ve Ahlat ve Anadolu tarihi için çok büyük katkı sunacağını ifade etti. Dr. Öğr. Mensubu Mehmet Kulaz, “İnsanlık tarihinde çok büyük olaylara şahitlik etmiş kentler vardır. İnsanların yaşamını büyük ölçüde değiştiren, yönlendiren coğrafyaya etki eden kentler vardır. Bunlardan bir tanesi de Ahlat’tır. 1071’de Malazgirt Savaşı esnasında Alpaslan’ın ordusuna ev sahipliği yapan üs olan ve Anadolu’nun fethinde, Anadolu’nun Türk İslam kimliği kazanmasında çok mühim rol üstlenen kentlerden bir tanesi Ahlat’tır. Özellikle Orta Çağ’da Ahlat çok büyük bir şehir. Ama ne yazık ki Orta Çağ Dönemine ait oldukça fazla kaynak bulamıyoruz. Orta Çağ’da yazılmış dönem hakkında mühim bilgiler sunan tarihi kaynaklara oldukça fazla rastlayamıyoruz. Bizim Kazı Başkanlığı olarak burada yaptığımız çalışmalarda Ahlat’taki kültür varlıkları birçok medeniyete ait. Özellikle Selçuklu kültürünün damga vurduğu bu kültür varlıklarının sağlıklı tanımlayabilmek için tarihi kaynaklara ihtiyacımız var. Yaptığımız incelemelerde bu kaynaklardan kimilerine rastladık ama günümüzde onlar kayıp. Özellikle Ebu’l-Fidâ’nın bahsettiği ve alıntılarla yaptığını söylediği Şeref bin Ebû’l-Mutahhar el-Ensârî’nin kaynağı bizim için çok mühim bir kaynak ama günümüzde kayıp. Abdurrahim Şerif Beygu’da 1932 senesinde buraya gelip bazı araştırmalarda bulunduğu sırada “Ahlat Kitabeleri” isminde yazdığı bir kitap var. Onda da gene Abdurrahim Şerif Beygu kitabın kayıp olduğundan ve kıymetli olduğundan bahsediyor. Ebu’l-Fidâ dönemin mühim müverrihlerinden bir tanesi. Hem idarecilik yapmış hem de tarihçi ve coğrafyacı olarak çok mühim bir kişi. Bu kişinin özellikle Ahlatşahlarla alakalı yazıldığını söylediği Şeref bin Ebû’l-Mutahhar el-Ensârî’nin kitabı İnşallah bulunur. Bulunursa bizler için, Ahlat için hemde Anadolu için çok büyük bir katkı olacaktır” dedi.

Kayıp olan ‘Ahlat Tarihi’ adlı kitabı bulup getirene 60 bin lira ödül
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.