adplus-dvertising

Kayıp 99 at olayında şok detay, kaçak hayvan kesmekten sabıkalı çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 99 atın kaybolduğu iddialarıyla alakalı yeni gelişme meydana geldi. Atların, Adana’ya getirildiği ve çiplerinin çıkartıldıktan sonra tek tırnaklı hayvan kesip, satmaktan sabıkalı Y.K. tarafından Irak’a gönderildiği iddia edildi.
Takip et
Kayıp 99 at olayında şok detay, kaçak hayvan kesmekten sabıkalı çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla, Adalar’da atlı fayton taşımacılığı sonlandırıldı. Belediye, satın aldığı atları da sahiplendirdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100’ü, iki parti halinde 13 Ağustos ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde, Dörtyol Belediyesi’ne hibe edildi. Kaybolmamaları için üzerlerinde çip bulunan atlardan biri, taşınma esnasında öldü. Aradan geçen süre içinde hibe edilen 99 atın kaybolduğu iddia edildi. Cumhuriyet Başsavcılığı adli, Dörtyol Kaymakamlığı’nın talimatları doğrultusunda İlçe Tarım Müdürlüğü ise idari soruşturma başlattı.

Konunun gündeme gelmesinin sonrasında kayıp atlardan 50’sinin alındığına dair bilgisinin olduğunu belirten Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin’in, İBB’den gönderilen yalnızca 50 atın sahiplendirilme taahhütnamesine imza attığı tespit edildi. İBB’den gönderilen 100 attan geriye kalan 50 atın ise belediyede memur olarak görev yapan F.E. tarafından taşeron şirkette çalışan U.A.’ya imzalatılıp, sahiplendirildiği gün yüzüne çıktı. Belediye Başkanı Fadıl Keskin, kamuoyunda münakaşalar sürerken, partisi MHP’den istifa etti. Belediye Başkanı Fadıl Keskin ile ilgili soruşturma izni verilmesi için Dörtyol Başsavcılığı, dosyayı İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.

‘KAYBOLDU’ İHBARI

İncelemeler sürerken, olaya ilişkin yeni ayrıntılar da gün yüzüne çıktı. Belediyede memur olarak çalışan ve daha önce Dörtyol Başsavcılığı’nca farklı konuda ‘kamu aleyhine zimmet’ suçlamasıyla başlatılan soruşturmada tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen F.E.’nin yakını A.E. ile ortağı C.C., iddiaya göre belediyeden kiraladıkları Dörtyol Atatürk At Çiftliği’nde para karşılığı bindirmek için atları belediye üstünden talep ettirdikleri kaydedildi. Yapılan görüşmeler sonunda İstanbul’dan yola çıkan 100 at, Dörtyol ilçesine ulaştıktan sonra teslim alındı. Sevkiyat esnasında öldüğü görülen bir at, Dörtyol Hayvan Pazarı’nda gömüldü. 99 at ise Başkan Keskin ve belediyede taşeron olarak çalışan U.A. ismine sahiplendirildi. Atlar, 10’arlı gruplar halinde çiftliğe götürüldü. Atlara para karşılığı binilen çiftlik, pandemi sebebiyle kapandı. Bir süre iş yapamayan A.E. ve ortağı C.C.’nin atların masraflarını karşılamada güçlük çektikleri, kurumlara yem desteğinde bulunmaları için müracaatta bulundukları kaydedildi. Isteklerine karşılık bulamayan A.E. ve C.C., kredi çekip, atları bir müddet besledikten sonra İlçe Tarım Müdürlüğü’ne arayıp, kaçtıkları ihbarında bulundu. Bölgeye gelen ekipler, kapıları açık olan ahırda araştırmalarda bulunduktan sonra kayıp atlarla alakalı tutanak tuttu.

IRAK’A GÖNDERİLDİĞİ İDDİASI

Kaybolan 99 atın 80’inin yaşına ve cinsine göre tanesi yaklaşık 2 bin dolara Irak’a satıldığı, kalan atların bir kısmının farklı şehirlere gittiği, hasta ve yaşlı olanların ise kesilip kıyma-kuşbaşı olduğu öne sürüldü. Atların çiplerinin de Y.K. adlı bir kişi tarafından Adana’nın Yüreğir ilçesindeki bir ahırda çıkartıldığının da iddia edilmesi üstüne Yüreğir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, inceleme başlattı.

SUÇ UNSURUNA RASTLANMADI

İncelemeler neticesinde zabıta ekipleri tarafından rapor düzenlendi. Raporda, Y.K.’ya ait evde yapılan araştırmada evin altında garaj, bu garajda çeşitli tarım alet ve edevatlarının olduğu belirlendi. Y.K.’ya ait evin bahçesinde yer verilen ahırda ise büyükbaş besi hayvanlarının bulunduğu, besicilikle uğraştığı kaydedilen raporda, “Evinin altındaki garaj ve bahçesindeki ahırda bu hayvanları ameliyat edecek yahut kesilmesi hakkında bir alet, edevat yahut düzeneğe ve suç unsuruna rastlanılmamıştır” ifadelerine yer verildi.

TEK TIRNAKLI HAYVAN KESMEKTEN SABIKALI

Zabıta ekiplerinin evinde araştırmalarda bulunduğu Y.K.’nın daha önce tek tırnaklı hayvan kesip, satmaktan sabıkalı olduğu da gün yüzüne çıktı. Ekipler, herhangi bir suç unsuruna rastlamayınca Y.K. ile ilgili işlem yapmadı. Atların, hala nerede oldukları bilinmiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.