Kayınvalidesini öldüren katil için savcı “haksız tahrik” indirimi istedi!

Antalya’nın Serik ilçesinde, kayınvalidesi Makbule Can’ı 8 el ateş ederek öldüren Mahir İncedayı’nın yargılandığı davada mütalveren savcı, ‘haksız tahrik’ indirimi istedi.
Takip et
Kayınvalidesini öldüren katil için savcı “haksız tahrik” indirimi istedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalya’nın Serik ilçesinde, eşiyle barıştırmasını istediği kayınvalidesi Makbule Can’ı (64) kendisine hakaret ettiği iddiasıyla tabanca ile 8 el ateş ederek öldüren Mahir İncedayı’nın (43) yargılandığı davada mütalveren savcı, ‘haksız tahrik’ indirimi istedi.

Serik’te 8 ile 10 yaşlarında olan kız çocuklarının babası Mahir İncedayı ve eşi Songül İncedayı arasında münakaşa çıktı. Münakaşa sonrası çocuklarını bırakıp, evi terk eden Songül İncedayı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Antalya’daki kadın sığınma evine yerleşti. Olayın sonrasında Mahir İncedayı da geçen sene Ekim ayında arkadaşları Ömer Bal ve Musa Kaplan ile Haskızılören Mahallesi’nde yaşayan kayınpederi Süleyman Can’ın evine gitti.

Kayınvalidesini öldüren katil için savcı “haksız tahrik” indirimi istedi!

HAKARET ETTİĞİNİ İDDİA EDİP ÖLDÜRDÜ

Mahir İncedayı, kayınpederi ve kayınvalidesi ile konuşup, eşiyle barışmak isteğini belirtmek için gittiğini iddia ettiği evin önünde arkadaşı Ömer Bal ile arabada bekledi. Öbür arkadaşı Musa Kaplan ise Süleyman Can ve eşi Makbule Can ile vaziyeti evin bahçesinde konuşmaya başladı. Bu esnada araçtan inen Mahir İncedayı, iddiaya göre, kayınvalidesinin kendisi hakkında hakaret içeren sözlerini işitince öfkelendi. İncedayı, yanındaki tabancayla kayınvalidesini 8 el ateş edip, öldürerek kaçtı. Jandarma tarafından saklandığı evde yakalanan Mahir İncedayı, işlemlerinin sonrasında sevk edildiği sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın cinayetle alakalı hazırladığı iddianame, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, olayın gelişimi ve cinayetin nasıl işlendiği detaylı anlatıldı.

‘TASARLAYARAK VE PLANLAYARAK İŞLEMEDİ’

Davanın 2’nci duruşması dün görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Mahir İncedayı, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bulunduğu cezaevinden katıldı. Salonda İncedayı’nın avukatı, kardeşleri ve 2 kızı da hazır bulundu. Duruşmada asıl hakkında görüşünü açıklayan savcı, İncedayı çifti arasında meydana gelen münakaşa üstüne Songül İncedayı’nın evi terk ederek, sığınma evine yerleştiğini, sanık İncedayı’nın da eşinin anne ve babasıyla hem konuşmak hem de kendilerinin barıştırılmasını istemek için 2 arkadaşıyla Can’ın evine gittiğini söyledi. Cumhuriyet savcısı, İncedayı’nın olayı tasarlayarak ve planlayarak değil anlık öfke ile ‘haksız tahrik’ altında gerçekleştirdiğini aktardı. Savcı, asıl hakkındaki görüşünde, Makbule Can’a yönelik suç sebebiyle sanığa verilecek cezada ‘haksız tahrik’ indirimi yapılmasını, Süleyman Can’a yönelik ‘yakın akrabayı öldürmeye teşebbüs’ suçundan beraat verilmesini istedi.

‘ÖLDÜRME KASTI VAR, İNDİRİM YAPILMAMALI’

Şikayetçilerin avukatı da savcının asıl hakkındaki görüşlerine katılmasının mümkün olmadığını söyleyerek, “Cezada ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanmasını istemiyoruz. Sanık sulh ceza hakimine verdiği ifadede, otomobile bindiklerinde torpido gözünde bulunan silahı alıp, beline taktığını itiraf etmiştir. Burada öldürme kastı olduğu çok açık” diyerek konuştu.

SANIK AVUKATI, TAHLİYE İSTEDİ

Sanık avukatı ise müvekkilinin tahliyesini talep ederek, “Müvekkilimin 8 ve 10 yaşlarında 2 kız çocuğu bulunmaktadır. Bu çocuklar, şu an duruşma salonundadır ve ortalama 1 senedir babalarını görmemişlerdir. Bu çocuklar, akrabalarının yanında kalmaktadır. Karar verilinceye kadar müvekkilimin en katı adli kontrol uygulamasıyla gerekirse ev hapsi dahil tahliye edilmesini talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Sanık Mahir İncekara da “Benim 8 ve 10 yaşlarında kızlarım var. Tahliye talep ediyorum. Yüce adaletinize ve vicdanınıza sığınıyorum” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın tahliye talebini reddederek, taraf avukatların asıl hakkındaki görüşe karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.