Kayın Ormanını ‘Bacillus’ Kurtaracak

250 hektarlık ormanlık alana yayılan kızıl kuyruklu kayın tırtılına karşı 'bacillus' bakterisi ile biyolojik önlem alındı.

Kütahya’nın Domaniç ilçesi ile Bursa’nın İnegöl ilçeleri arasında 250 hektar ormanlık alana yayılan kızıl kuyruklu kayın tırtılına karşı önlem alındı. Tırtılları önlemek için biyolojik mücadele kapsamında ‘bacillus’ bakterisi kullanılıyor. Bursa ve Kütahya Orman Bölge Müdürlükleri, Düzce Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesinin (BTÜ) orman fakülteleri iş birliğiyle başlatılan mücadeleden olumlu sonuçlar bekleniyor.


İnsansız hava araçlarıyla sahanın genişlemesi ve tırtılların ilerleme hızının sürekli olarak ölçüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Oğuzhan Sarıkaya, “Sadece larvaların yapraklardan beslenmesi nedeniyle yapraksız hale geliyor. O da maalesef kötü bir görünüm ve artım kaybı oluşturuyor. Önümüzdeki yıl bu yapraklar tekrar yeşerecek. Orman Genel Müdürlüğü ve üniversitemiz iş birliğiyle entegre bir proje planladık. Burada biyolojik bir mücadele yapıyoruz, Türkiye ormanlarına kesinlikle kimyasal bir ilaçlama yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı