Kawasaki sendromu görünen çocuklarda koronavirüs çıktı!

Çeşitli ülkelerdeki çocuklarda görülen koronavirüs bağlantılı kawasaki sendromuna benzeyen bir hastalık ortaya çıktı. Hollanda'da bu hastalığa yakalanan 19 çocuktan 10'unda koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Hollanda Pediatri Derneği (NVK) tarafından çocuk doktorlarından yeni hastalıkla alakalı vakaları bildirmeleri istendi. Hekimler, 19 çocukta yeni hastalığa ilişkin belirtilere rastlandığını açıkladı. Bu çocukların 10’unda koronavirüs belirlendi.

BBC Türkçe’de yer verilen habere göre, çocuklarda neredeyse yalnızca 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen ender kawasaki hastalığı ve toksik şok sendromu (TSS) belirtileri görüldü.

Çocuklardan yalnızca 4’ü, 5 yaşından küçüktü. Diğerleri ise 5-18 yaş aralığındaydı.

BİR ÇOK ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Covid-19 ile ilişkilendirilen yeni hastalığa ilişkin vakalar ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştı. Sonrasında İrlanda, Belçika, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD’de de görüldü.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) hazırladığı bir rapora göre, Avrupa genelinde 230 çocuk, ‘muhtemelen bu yeni hastalık nedeniyle’ yaşamını yitirdi.

İngiltere’de 14, Fransa’da da 9 yaşındaki bir çocuk bu hastalık yüzünden yaşımını yitirirken, Fransa’da geçen hafta toplam vaka sayısının 135’e yükseldiği açıklanmıştı.

ABD medyasına göre, New York’ta yaşayan 3 çocuk da bu hastalık sebebiyle öldü. Eyaletteki çeşitli hastanelerde tedavi gören 102 çocukta yeni hastalığın belirtileri olduğu ifade edildi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı