Katmercilerin taktik aracı ‘Hızır’ hibrit versiyon ile geliyor

Yerli şirket Katmerciler tarafından üretilen yeni askeri araç ‘Hızır’ hibrit motor desteğiyle piyasaya çıkarılcak. Taktik aracı olarak kullanılan Hızır’ın üretimi esnasında ASELSAN ve diğer yerli firmalar ile çalışıldı.


Katmercilerin taktik aracı ‘Hızır’ hibrit versiyon ile geliyor

Katmerciler firması tarafından üretilen ve Türkiye’nin düşmana korku salan yeni askeri aracı ‘Hızır’, ilk olarak IDEF 2019’da ortaya çıktı. Hızır’ın özellikleri ve aynı zamanda tasarımı birçok ülke tarafından çok beğenildi. Şirket araç ile ilgili çok ciddi gelişmelerin olduğunu dile getirip, Hızır’ın yeni bir versiyonun daha olacağını ve bu versiyonun da hibrit motor destekli olacağı açıklandı. Hızır’ın Türkiye’de ilk kullanım amacı ülkemizde şuan sınır güvenliğini icra ettirmek oldu.

ASELSAN İLE BİRLİKTE ÇALIŞILDI

Savunma sanayisine ilk ürünleri olan ‘Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)’ ile girdiklerini söyleyen Katmerciler yetkilileri, daha sonra Hızır gibi araçlara ihtiyaç duyulduklarını belirterek bu alanlara yöneldiklerini açıkladılar. Hızır şuanda taktiksel her alanda kullanılabilecek donanıma sahip olarak çeşitli opsiyon paketleri ile dış ülkelere ihraç edebiliyor. ASELSAN ile ortaklaşa yapılan Hızır projesinde, yazılım ve silahlarda tamamen yerlidir.

EN İYİ YAPAN KADAR İYİSİNİ YAPIYORLAR

Katmeciler yönetim kurulum başkanı İsmail Katmerci, şirket felsefelerinin ‘en iyi yapan kadar iyisini yapıyoruz’ olduklarını söyleyerek, ASELSAN ile birlikte çok ciddi bir projenin üstesinden geldiklerini dile getirdiler. Katmerciler, Hızır’ı seri üretime sokarak ilk başta TSK envanterine ve daha sonrada global boyutta satmak istiyor. Taktiksel anlamda her türlü amaç için kullanılacak Hızır, Türkiye’nin gücüne güç katacak.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.