adplus-dvertising

Katar vize istiyor mu? Türkiye’den katara seyahat için vize almak gerekiyor mu, ücret ne?

Dünya Kupası’na sayılı gün kala Katar'a vize gerekli mi sorusu gündemde yer alıyor Katar’a gitmek isteyen vatandaşlar Katar vize istiyor mu sorusuna yanıt arıyor. Türkiye’den Katar’a vizesiz gidilir mi, Katar’a vize var mı merak ediliyor. Peki, Katar vize başvurusu var mı, Türkiye – Katar vize muafiyet durumu nedir?
Takip et
Katar vize istiyor mu? Türkiye’den katara seyahat için vize almak gerekiyor mu, ücret ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu yıl Katar‘da gerçekleşecek 2022 FİFA Dünya kupası için heyecan sürerken dünya kupası heyecanını yerinde takip etmek isteyen vatandaşlar ise Katar vize istiyor mu? Türkiye’den katara seyahat için vize almak gerekiyor mu? Sorularının cevabını araştırıyor. Detaylar haberimizde…

KATAR VİZE İSTİYOR MU?

Katar, 30 günden daha az süreli seyahatler için ülkemiz vatandaşlarından vize istemez. Katar’a 30 günden daha uzun süreli bir seyahat yapacak olan kişilerin Katar vizesi çıkarması gerekir. Aynı zamanda Katar’a gidecek olan kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresinin 6 aylık bir süreden daha uzun olması gerekir. Uçak biletinin gidiş dönüş olarak alınmış olması da yolculuk esnasında daha kolay bir süreç geçirilmesi için oldukça önemlidir.

Katar vize istiyor mu? Türkiye’den katara seyahat için vize almak gerekiyor mu, ücret ne?

TÜRKİYE’DEN KATAR’A SEYAHAT İÇİN VİZE ALMAK GEREKİYOR MU? KATAR VİZE ŞARTLARI VE ÜCRETİ NEDİR?

Katar’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri 2 haftalık süre ile yapacakları turistik ziyaretler için vizelerini belirli bir ücret karşılığında havaalanında alabilmektedirler. Gri (Hizmet), Yeşil (Hususi) ve Siyah (Diplomatik) pasaportlardan herhangi birine sahip olmaları halinde ise Katar’da 180 gün içerisinde 90 gün kalış için vizeden muaftırlar.

Ülkemiz ile Katar arasında “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası” 14 Ağustos 2010’dan beri yürürlüktedir. Bu çerçevede, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler. Ülkeye yolcu beraberinde alkol getirilmesi yasaktır.

Bu seyahatlerin 30 günden daha uzun olması halinde Katar tarafından vatandaşlardan vize talep edilir. Vizelerin de Katar Konsolosluğuna başvurarak alınması gerekir. Katar’a giden kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresinin de 6 aydan uzun olması gerekir. Ayrıca uçak biletinin de gidiş dönüş olması daha kolay bir yolculuk geçirmek için dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.