adplus-dvertising

Kastamonu’da sel! Çay ve dereler taşmaya başladı

Afet ve Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da sabah saatlerinde çay ve dereler taşmaya başladı.
Takip et
Kastamonu’da sel! Çay ve dereler taşmaya başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnebolu ilçe merkezinden geçen çayın taşma noktasına gelmesinden ötürü iş yerlerinin açılmaması ve giriş ile birinci katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkması uyarısı yapıldı.

Afet ve Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren sağanak yağmur etkili olmaya devam ediyor. Bu çerçevede geçen sene sel felaketinin meydana geldiği Kastamonu’da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi.

Kastamonu’da sel! Çay ve dereler taşmaya başladı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesinden ötürü ilçede önlemler arttırıldı. İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Zabıta ekipleri, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava şartlarına yönelik uyarıda bulunmaya devam ediyor.
Su seviyesinin yükselmesiyle beraber İnebolu Devlet Hastanesinin önüne doğru da sel suları gelmeye başladı.

Kastamonu’da sel! Çay ve dereler taşmaya başladı

İnebolu’da ilçe merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesiyle vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak önlem almaları istendi.
Öte yandan olumsuz hava şartları nedeniyle yaratılan kriz masası ile bütün kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği, 410 personel, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesimlerine konuşlandırdı. Yapılan planlama ile olası riskli vaziyetlere anında müdahale edilmesi hedefleniyor. Öte Yandan 112 çağrı merkezinde yaratılan özel ekip ile gelecek olan ihbarlar tek elden hızlı bir biçimde koordine edilecek.

Kastamonu’da sel! Çay ve dereler taşmaya başladı

İnebolu’da Söke Çayının taşma riskine karşı alınan önlemleri yerinde incelemeyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, “İki gündür Meteoroloji ve AFAD tarafından lüzumlu uyarılar yapıldı. Bu çerçevede ilçemizde yapılan uyarılarla beraber şiddetli yağışlarda devam etmektedir. Yağışlarla beraber ilçemizden geçen çayın su seviyesinin yükseldiğini görüyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımızı sık sık olumsuz vaziyetlere karşı uyarıyoruz. Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar, dere kenarında bulunan araçların asla kaldırılması, alt katta oturan vatandaşların özellikle dere kenarında alt katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkmaları, ikinci bir uyarıya kadar işyerlerinin de asla açılmamasını halkımızdan istirham ediyorum. Tedbirli bir biçimde panik yapmadan önlemlerimizi alalım. İnşallah bu sınavımızı da kayıpsız başarılı bir biçimde geçireceğiz. En az riskle atlatacağız. Vatandaşlarımızın her türlü olumsuz vaziyetlere karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.