adplus-dvertising

Kastamonu’da sel! 400 ev ve işyerini su bastı

Kastamonu’da akşamüzeri meydana gelen sel afetinde metrekareye 73,5 kilogram yağış düştü. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, meydana gelen sel afeti nedeniyle 400 ev ve işyerini suyun bastığını belirtti.
Takip et
Kastamonu’da sel! 400 ev ve işyerini su bastı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’da akşamüzeri meydana gelen sağanak yağmur ve fırtına sonrası hasar gören alanlarda araştırmada bulundu. Sel sularının bastığı ev ve işyerlerini ziyaret eden Başkan Vidinlioğlu, ‘geçmiş olsun’ dileklerinden bulundu. Öte Yandan tıkanan mazgallarda belediye ekiplerinin yürüttüğü çalışmaları yakından takip eden Bakan Vidinlioğlu, vatandaşlarla bir müddet sohbet ederek, istek ve isteklerini de dinledi.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, kentin birçok noktasında sel sularının bastığı ev ve işyerlerinde tahliye çalışmalarını sürdürürken, öte yandan tıkanan mazgalları ve yollarda oluşan su birikintisi ile molozları temizlemek için çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Kastamonu’da sel! 400 ev ve işyerini su bastı

“Ortalama 400 adet işyerinde ve evimizde su baskınları mevcut”

Kastamonu Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Allah beterinden saklasın. Ortalama 400 adet işyerinde ve evimizde su baskınları mevcut. Ama çok kısa zaman içerisinde müdahalede bulunduk. Hem uzun zamanlı hem de yoğun bir yağışa maruz kaldık. Bu yüzden özellikle dere yatağından su seviyesinin yükselmesiyle beraber bazı yerlerde yer yer geriye akımlardan dolayı su baskınlarında artışa sebep oldu. Ama kısa zamanda ekiplerimiz müdahalede bulundu. Şu anda 11 adet vidanjörümüz ve su tahliye makinesi ile su baskınların olduğu yerlerde mevcut suları temizliyoruz. Nasrullah Meydanında, Aşirefendi Hanında, Kuzeykent Mahallesinde, Karaçomak Deresi boyunca, İnönü Mahallesinde ciddi biçimde su baskınları oldu. Kastamonu Belediyesinin son zamanlarda yaptığı yatırımlar nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde öbür mahallelerimize göre çok daha az hasarla atlattı. Yalnızca Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde moloz yığılması biçiminde afet oldu. Zaten hemen ekiplerimiz temizlik çalışmalarına başladı, inşallah hemen temizleyeceğiz. Ekiplerimiz hummalı bir biçimde çalışmalarını her noktada sürdürüyor. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde. İnşallah en kısa zamanda sorunlarımızı çözmüş oluruz” şeklinde konuştu.

Kastamonu’da sel! 400 ev ve işyerini su bastı

Meydana Gelen selde can kaybımız yok ancak maddi hasarlar birçok noktada mevcut”

Meydana Gelen sel afetinde can kaybının olmadığını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, maddi hasarların birçok noktada olduğunu ifade ederek, “Artık tüm enerjimizi, tüm mesaimizi yeni normallere göre plan ve program yapmakla geçirmemiz gerekiyor. Çünkü hem Kastamonu’da hem de öbür ilçelerimizde bu tarz felaketler bu kadar sıklıkla olmuyordu. Ama son senelerde bu tür afetlerle her geçen artan bir biçimde karşı karşıya kalmaya başladık. Bizler önlemlerimizi alacağız. Tabii ki bu tür afetler olduğunda en az hasarla kentimizin atlatmasını temin etmek yönünde bir irade göstereceğiz. Öyle sanıyorum ki bundan sonraki çalışmalarımız tüm ağırlığımız böyle olacak. Yeni normallere göre çalışmalarımızı bizler devam ettireceğiz. Şu anda üstünde durduğumuz iki baksta her iki tarafından patlaklar var. Su miktarı o kadar fazla ki ama çok şükür can kaybımız yok, maddi hasarlar elbette mevcut. AFAD İl Müdürümüz ile çok sıkı bir koordinede bulunduk. AFAD Başkanımız Yunus Bey aradı, onunla görüştük. AFAD Başkanımızda hemen bizlere hem vidanjör hem de su tahliye makinesi yönünde bizlere destek vereceklerini söylediler. İnşallah en kısa zamanda bu sel baskınını atlatırız. Allah daha beterinden saklasın. Tüm hemşerilerime geçmiş olsun diyorum” diyerek konuştu.

Kastamonu’da sel! 400 ev ve işyerini su bastı

“Sahadayız, çalışıyoruz ve kısa zamanda afetin üstesinden geleceğiz”

Sahada olduklarını ve kısa zamanda afetin üstesinden geleceklerine inandığını belirten Başkan Vidinlioğlu, şu şekilde konuştu: “Hem sosyal medya hesabımdan hem de cep telefonumdan onlarca kez arandım ya da mesajlar atıldı. Elbette bu kadar yoğun bir yağmurdan sonra ortalama 400 adet ev ve işyerini su basmışken tabii ki herkes önceliğin kendisinde olmasını istiyor ama çok kısa bir sabırla sabaha kadar sanıyorum hiçbir yerimizde sorun kalmayacak biçimde programımızı yaptık. İnşallah kısa zamanda bunu atlatırız. Elbette yer yer serzenişler olacaktır, bunları anlayışla karşılıyoruz. Tabii ki yağışın miktarı fazla olduğundan ne yazık ki Kastamonu gibi dere yatağının her iki tarafına konuşlanmış kentler bu tarz sıkıntılarla daha fazla karşılıyorlar. Ama aldığımız önlemlerle ve bundan sonra alacağımız önlemler sayesinde olabilecek afetin en azını yaşadık. Allah beterinden saklasın. Hemşehrilerimizin gönülleri rahat olsun, sahadayız, çalışıyoruz ve kısa zamanda bu afetinden üstesinden geleceğiz”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.