Kastamonu’da düşen yıldırım 6 evi yakıp küle çevirdi!

Kastamonu'da düşen yıldırım 6 kardeşe ait olduğu tespit edilen 6 evi yakarak küle çevirdi. Çıkan yangın ve dumandan etkilenen 1'i çocuk 3 kişi hastaneye kaldırıldı.
Takip et
Kastamonu’da düşen yıldırım 6 evi yakıp küle çevirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cide ilçesine bağlı Kovanören köyü Karaman Mahallesinde yıldırım düşmesi neticesi yangın başladı. Kısa sürede büyüyen yangın, köyde bulunan öbür evlere de sıçradı. Yangına, Cide ve Şenpazar itfaiye ekipleri ile Cide Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri müdahale etti. Uzun uğraşlar neticesinde yangın kontrol altına alınabilirken, Mustafa Demir, Recep Demir, Ekrem Demir, Feride Demir, Nurten Ay ile Şenol Demir’e ait evler yanarak kullanılamaz hale geldi.

“MAĞDURİYETLERİ EN KISA SÜREDE GİDERECEĞİZ”

Yangının sonrasında Vali Avni Çakır, İl Afet ve Acil Vaziyet Müdürü Ekrem Küçükbayram ile Cide ilçesine bağlı Kovanören köyüne giderek araştırmalarda bulundu. Yangın söndürme ekiplerinden çalışmalar ile ilgili bilgi alan Vali Çakır, “Akşam saat 11.30 sıralarında şu anda ilk belirlemelere göre yıldırım düşmesi neticesi, sabah saatlerinde bununla alakalı yapacağımız ayrıntılı araştırmanın sonrasında netleşecek çıkış nedeni. Şimşek çakması, akabinde de yıldırım düşmesi neticesi yangının başladığına yönelik bu şekilde bir bilgi var. Maalesef kısa zamanda rüzgarında etkisiyle yangın, 6 eve sirayet etti. Bunlardan üç tanesi şu anda kullanılamaz hale geldi. Üç tanesinde de kısmi hasarlar var. Allah’a şükür herhangi bir can kaybımız söz konusu değil. Öte Yandan vatandaşlarımızın hayvanlarını da kurtardık, zarar görmediler.

Burada lüzumlu görüşmelerimizi yaptık. Evlerin yanan vatandaşlarımız şu anda ilk etapta yakınlarının yanında boş olan evlerde ikametlerini sağlayacağız. Kısmen yanan evlerinde inşallah seri bir biçimde onarımını yapacağız. Bunların tamamı kardeş, 5 ailemizde akraba zaten. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en kısa zamanda gidereceğiz. AFAD olarak arkadaşlarımız sabah saatlerinden itibaren hasar tespit çalışmalarına başlayacak. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderme noktasında her türlü olanağı seferber edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda vatandaşlarımızın yaralarını saracağız. Allah’a şükür can kaybımız yok, tekrar herkese geçmiş olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

3 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Vali Çakır, araştırmalarının sonrasında vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, en kısa zamanda yaraların sarılacağını kaydetti. Yangına müdahale eden itfaiye eri ise, olay yerine geldiklerinde yangının normal biçimde devam ettiğini söyleyerek, “İlk önce söndürmeye ön taraftaki evlerden başladık. Arkaya doğru sıralı üç adet evimiz mevcut. Her blokta üç ve dört adet ev var. 9 adet yan yana bitişik ev var. Ön taraftaki evlere müdahale ederek aralara da hortum sererek şu anda yangını kontrol altına aldık. Herhangi bir can kaybı yok. Allah bununla bizleri sınadı. Hala soğutma çalışmalarını sürdürüyoruz. Büyük olasılıkla sabaha kadar buradayız” şeklinde konuştu. Vatandaşlarında yangın söndürme ekiplerine destek verdiği yangında öte yandan dumandan etkilenen 1’i çocuk 3 kişide olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince ayakta tedavileri gerçekleştirildi. Öte yandan 17 Nisan’da da 27 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üstüne Kovanören köyü, Cide İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından karantinaya alınmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.